Zachránkyně

14.10.2017

Zachránkyně je typ vztahu, který jako jediný z problematických vztahů zde uvedených dospěje až ke společnému partnerskému životu. 

Vzniká přibližně takto: Líza, která má zájem o trvalý vztah, si hledá muže, který by ji miloval a který by od ní neutekl jako to udělal její předchozí partner. Prostě špatné zkušenosti. Kvalitních mužů, toužících po trvalém vztahu, v jejím okolí ale moc není. Přesto Líza jednoho krásného dne potká Lojzu. Po základním průzkumu Líza zjistí, že Lojza je strašně fajn a taky, že zrovna teď má Lojza nějaký problém (například s alkoholem), nebo řeší nějakou zapeklitou situaci (například dluhy) a ukazuje se, že Líza by mohla v tomto ohledu být nápomocná. A to je přesně ono - Lojza od Lízy přece neuteče, je pro něj důležitá. 

Vše jde jak na drátkách, všechno do sebe zapadá a tak začnou žít společně. Líza je šťastná, vše je na dobré cestě, Lojzu vysekala ze všech problémů, z alkoholika udělala slušného střídmého člověka, z dlužníka udělala výdělečně aktivního pracanta, případně spoustu dluhů zaplatila, a Lojza je najednou z problémů venku.

Tak se svobodně nadechne, rozhlédne a zamyslí se, proč by měl vlastně zůstávat s Lízou. Líza je fajn, ale stejně ji nikdy pořádně nemiloval, pomohla mu, to jo, ale teďka má úplně jiné možnosti a Líza to přece určitě pochopí.

Zdrcená Líza má sebevědomí pošramocené více než předtím a do nového vztahu si hledá muže podle  stejné šablony - takového, který ji bude potřebovat. Půjde to tak pořád dokola, dokud Líza nepochopí, že vztahy postavené na pomoci, obětování či závislosti se rozpadají ihned, jakmile nepříznivá situace či závislost pomine.


Výše popsané vztahy - Čertova houpačka, Nejlepší kamarádka a Zachránkyně samozřejmě existují i v prohozených rolích. Jak z nich ven? Především si je uvědomit a pochopit - a pak je ukončit okamžitě a definitivně. Rozhodně pak do budoucna pomůže budovat si dobré sebevědomí, abychom si mohli hledat kvalitní vztah a nezaplétali se do různých očekávání.