Vyžeňte brouky z hlavy

V jednom z článků jsme citovali poznání Břetislava Kafky a Paula Bruntona, že ve stavu hypnózy a v meditaci se nestárne. Evidentně platí, že ve stavu utlumeného vědomí stárneme mnohem méně, než za plného vědomí. Dobrá, řeknete si, to je sice hezké, ale co z toho můžeme vytěžit pro sebe? Experimentovat s hypnózou či autohypnózou vám nedoporučuji. Začneme daleko jednodušeji, a to utlumováním nepotřebné činnosti vědomí. Takováto nepotřebná činnost vědomí se odborně nazývá "Brouci v hlavě"...
Brouci v hlavě, to jsou takové ty myšlenky, které se opakují stále dokola, a týkají se zpravidla věcí, na které nemáme žádný vliv. Hodnotíme, jestli jsme udělali to či ono správně (přičemž vzít to zpátky stejně už nejde), přemýšlíme, jak bychom reagovali, kdyby nastala ta a ta konkrétní situace (přičemž pravděpodobnost, že by něco takového nastalo, je v podstatě nulová), přehráváme si fingované rozhovory s partnerem, dětmi, šéfem atd. (přičemž k podobnému rozhovoru v reálu nikdy nedojde), trápíme se výčitkami za to či ono... Prostě - úplně zbytečně znovu a znovu v hlavě šrotujeme něco, co do té hlavy už dávno nepatří.
Jak se toho tedy zbavit? Dám vám návod, jak vytřepat brouky z hlavy ve třech krocích.
KROK PRVNÍ
Uvědomte si, že opravdu řešíte zbytečnosti, které za prvé nevyřešíte, za druhé nemají na nic vliv.
KROK DRUHÝ
Najděte si činnosti, při kterých se vám vědomí automaticky vypíná. Toto je asi hodně individuální, tak vám poradím činnosti, při kterých se to daří mně:
- Koukání do praskajícího ohně - třeba večer na zahradě, nebo doma u krbu.
- Soustředěný poslech hudby. Je jedno, jestli jde o hudbu vážnou, jazzovou nebo metal, důležitý je ten soustředěný poslech. Pokud si pustíte hudbu jen jako kulisu a jdete dělat něco jiného, pak to nezafunguje. Ideální je vzít si sluchátka, aby vás nic nerušilo.
- Zvuky volné přírody, zpěv ptáků, zurčení potůčku, bzučení hmyzu. V případě nouze lze nahradit cédéčkem, kde jsou zvuky přírody nahrány, ovšem v samotné přírodě je to pochopitelně lepší.
KROK TŘETÍ
Trénujte bezmyšlenkový stav. Zatímco předchozí dva kroky po vás chtěly jen dostatek času, toto už je docela obtížné. To už vlastně začínáme s nejjednodušší meditací. Pro začátek zkuste navozovat bezmyšlenkový stav těsně před spánkem. Nechť vědomí je jen pozorovatelem myšlenek, které přicházejí a zase odcházejí, ale nechť se žádné z nich nechytá a nezačíná "řešit". Nenechte se na žádnou z myšlenek chytit, nýbrž si říkejte: "Přišla jsi myšlenko, vím o tobě, ale teď už zase jdi."
Takový stav neudržíte dlouho - je to opravdu těžké. Ze začátku tak minutu nebo dvě; pak buď usnete, nebo se na nějakou myšlenku přece jen chytnete. Dobrou pomůckou je soustředit se na dech a soustředěně pozorovat nádech a výdech. Můžete zkusit dech prodloužit a zpomalit, případně počítat jednotlivé cykly a opravdu se soustředit jen na ten dech. Postupně se vám podaří prodloužit takový soustředěný stav až na pět minut, což je doba, po které už zpravidla spolehlivě usnete. A tím jste vlastně právě dostali i skvělou zbraň na nespavost. Pro dnešek dobrou noc :-)