V zdravém těle zdravý duch (nebo naopak?)

28.06.2014

Kdo už někdy uvažoval o zákonitostech, které vedou k dobré kondici a dlouhému životu, celkem instinktivně ví, že je potřeba se hýbat. To je správný postřeh, mnohokráte podpořený v literatuře, osobní zkušeností i nejrůznějšími organizovanými aktivitami. Je ale nutné vědět, kde je samotný počátek tohoto blahodárného vlivu, který nesmíme vynechat, abychom celou vynaloženou energii nepromarnili. 

Heslo z titulku jste už určitě slyšeli. Možná s ním přišel zakladatel Sokola, pan Tyrš, možná někdo jiný, ale slýcháváme ho často. Tak teď vás možná překvapím:
Není to pravda! Tedy, alespoň ne v tom smyslu, jak autor hesla zamýšlel - že budeme-li se starat o tělo, bude v pořádku i duch. Nikoliv - ve skutečnosti je to přesně naopak. 

Je to psychika, kdo vládne našemu zdraví, ne tělo. Kdo má v pořádku psychiku, kdo má optimistickou mysl, kdo se dokáže radovat z každé maličkosti, ten je na tom překvapivě dobře i se svým fyzickým zdravím. Jak je to možné? 

Může za to náš imunitní systém. To je velmi křehký systém spousty funkcí, které ale mají za úkol jediné: Sloužit našemu bytí. A když jsme v depresi, když nás nic nebaví, když nás někdo zklamal a jen těžko hledáme, proč vlastně máme žít, ten imunitní systém přestane z naší mysli dostávat vědomé i podvědomé povely - udržovat toto tělo zdravé a plné života.

Naopak, kdo se těší na každý příští okamžik, kdo si dokáže vychutnat a naplno prožít každý den, ten dává svému imunitnímu systému jasné pokyny - říká: "Mně se tu moc líbí, mě to tu moc baví, dej mi dokonalé zdraví, ať si to užiju co nejvíc a co nejdéle". A imunitní systém ví přesně, co má dělat.

Myslete na to a snažte se udržet především svou mysl v pohodě a dobré náladě. To je vaše nejsilnější zbraň proti stárnutí. A vaše tělo bude vaši mysl následovat. Bude vás bavit sport, bude vás bavit jakákoliv aktivita. 

Kdo je aktivní, nestárne.