Třídenní hladovka - podrobný návod

17.06.2012

Zdůraznili jsme již několikrát, že hladovka je nejúčinnější způsob očisty organismu. Umožní vám zbavit se chemických a toxických usazenin v těle a nastartuje tak proces tělesného i duševního omlazení. To, jak dlouhou hladovku podstoupíte, pak určuje, do jaké hloubky ve vašem těle a s jakou intenzitou celá očista proběhne. Mnozí z vás již vyzkoušeli jednodenní hladovku a chtěli by postoupit dále - třídenní hladovka je vhodným pokračováním. Podívejme se podrobně, jak takovou hladovku provést.

Nuže, podstoupíme třídenní hladovku. Naším velkým pomocníkem bude dobrá příprava, tím si ušetříme nejednu nepříjemnost.

  1. Časový plán. Hladovku si naplánujeme nejlépe na nějaký víkend, kdy víme, že nás nečeká nic naléhavého, co bychom měli řešit. Poslední jídlo bude ve čtvrtek odpoledne, první jídlo po hladovce pak v neděli večer. Dáme vědět zbytku rodiny, co máme v úmyslu, aby věděli, že pro nás v oněch dnech nemají vařit a že první dny po hladovce se budeme stravovat po svém. Taktéž by naši blízcí měli vědět, že po nás v tyto dny nemají chtít nic náročného.
  2. Stravovací a pitný režim. Jak už tušíte, jíst nebudeme vůbec nic a pít budeme jen vodu. Zajistíme si proto předem dostatek kvalitní balené vody. Počítejte s tím, že pít budete mnohem více, než obvykle, tak ať je vaše zásoba dostatečná. Mně se osvědčuje Bílinská kyselka - má vhodnou skladbu minerálů, čímž se vyhneme případným křečím. Pozor, je třeba vysadit i všechny léky, které pravidelně berete, jinak je hladovka téměř bez účinků. Pokud jste na léky nezbytně odkázáni, hladovku raději nedělejte, nebo jen po tak krátkou dobu, po jakou můžete být bez nich.
  3. Očistný plán. Je dobré pomoci našim střevům ve vyprazdňování. Budeme proto potřebovat vhodné množství projímavých minerálek. Já používám Zaječickou hořkou, ta mi zabírá téměř ihned. Během třídenní hladovky stačí vyprázdnit střeva jen jednou procedurou, na což nám bude stačit tak jeden až tři litry minerálky. Spotřeba je dosti individuální, takže koupíme klidně tři litry; kdyby něco zbylo, tak to použijeme příště.
  4. Plán činnosti. Abychom nedovolili své mysli utíkat k myšlenkám na jídlo a případnému pocitu hladu, naplánujeme si, co budeme během těch tří dnů dělat. Nemusí to být nic náročného, spíš něco, co dostatečně upoutá naši mysl. Může to být zajímavá knížka (dostatečně tlustá), nějaká chytlavá počítačová hra, nějaké jednoduché ruční práce - anebo kombinace toho všeho. Můžeme si také naplánovat návštěvu wellness centra s vířivkou a saunami - to nám udělá hodně dobře a pomůže nám to překonat jinak docela vtíravý pocit chladu.
  5. Další vybavení. Na výše zmíněný pocit chladu je dobré se připravit. Než tělo dokonale přepne na režim vnitřního spalování (což se během třídenní hladovky většinou nepodaří), snadno prochladneme. Máme tedy po ruce huňaté ponožky, termoprádlo nebo aspoň obyčejné tepláky, abychom netrpěli zimou.

Předpokládejme, že se přiblížil námi zvolený víkend. Nyní vám nabídnu postup, jak celou hladovku úspěšně absolvovat. Můžete si jej samozřejmě mírně upravit po svém, aby se vám hladovělo co nejpříjemněji.

  1. Čtvrtek odpoledne. Dáme si poslední jídlo. Zatímco oběd ještě mohl být normální, toto poslední jídlo už by mělo být lehčí a nízkotučné. Nejlepší je ovoce. Od této chvíle už jen pijeme vodu.
  2. Pátek dopoledne. Pokud jsme si nevzali dovolenou, jdeme normálně do práce. Je to i lepší volba, než zůstávat doma - lépe nám to uteče. Na oběd s kolegy samozřejmě nejdeme a ani jiné jídlo si nedáme.
  3. Pátek odpoledne a večer - je dobré dát si procházku na čerstvém vzduchu. Večer si vytáhneme knížku, pustíme si oblíbený seriál nebo sedneme k počítačové hře. Mysl už může začít zlobit, tak je třeba ji zaměstnat.
  4. Sobota. Přistoupíme k očistě střev. V tento druhý den hladovky už játra začínají vyplavovat do střev starou žluč, a té je třeba udělat volný průchod. Indové na to používají jógovou sestavu cvičení zvanou Šank Prakšalána - to proto, že nemají Zaječickou hořkou. My ji máme, takže to zvládneme bez cvičení. Zkusíme vypít jeden litr pokud možno během půl hodiny. Za tu půlhodinu už nejspíš půjdeme poprvé na toaletu. Tím se ale nekončí - pokud můžeme, pijeme dál, až z nás vychází téměř čistá voda. Kolik minerálky spotřebujeme, je silně individuální, já používám tak dva až tři litry, ale je dost možné, že vám bude stačit pouze jeden. Na zbytek dne neplánujeme žádnou vycházku - občas se ještě střeva ozvou a je třeba jít zase na toaletu. Ideální je znovu knížka, domácí ruční práce, počítačová hra, DVD... K televizním seriálům raději nesedáme, ta potřeba toalety se většinou nedaří synchronizovat s přestávkami na reklamy a mohli bychom přijít o něco důležitého;-).
  5. Neděle dopoledne. To už jsme dokonale vyprázdnění, s čímž souvisí i stupňující se pocit chladu. Pokud máme v okolí nějaké wellness centrum se saunami, je teď správná chvíle se tam vypravit. Důkladně se prohřejeme a vypotíme - což je mimochodem také výborná součást očisty. Pokud žádné wellness centrum po ruce nemáme, tak se dobře oblékneme a vyrazíme na procházku do přírody.
  6. Neděle odpoledne. Blíží se okamžik našeho návratu z hladovky. Připravíme si dostatek čerstvého ovoce, případně bílé jogurty, neboť to bude naše první strava. Můžeme si třeba udělat ovocný salát zalitý jogurtem. Bílý jogurt je velmi dobrý kvůli obnovení střevní flóry, proto dbejte na jeho kvalitu. Nejlepší je domácí; pokud nemáme, vybereme aspoň nějaký bez chemie.
  7. Neděle večer. Kolem 17-té hodiny, tři dny po posledním jídle, můžeme začít opět jíst. Zůstaneme ale jen u toho ovoce a bílého jogurtu. Dobré jsou také čerstvé ovocné šťávy - hlavně z mrkve a z pomerančů.
  8. Pondělí. Na oběd a na večeři si můžeme dát nějaké lehčí nemasité jídlo; tučným jídlům, kávě a alkoholu se zatím vyhýbáme. Mimo oběd a večeři jíme jen zeleninu a ovoce, případně zase ty jogurty.
  9. Úterý. Už můžeme jíst jako obvykle.

Po třech dnech není návrat z hladovky k normálnímu stravovacímu režimu tolik náročný, protože tělo ještě nestihlo přejít k režimu vnitřního spalování. Při delších hladovkách je ale klasický metabolismus už úplně zastaven a metabolické orgány se vracejí do své normální funkce mnohem pomaleji. Je tak zapotřebí mnohem vyšší opatrnost, protože podle individuální kondice mohou nastat i různé komplikace. To je hlavní důvod, proč zde nebudu podávat návod na absolvování delší hladovky než třídenní. Máte-li o delší hladovky zájem, je naprosto nezbytné, abyste se seznámili s patřičnou literaturou a se všemi úskalími, která mohou nastat. To je mimo rozsah našich článků - to už je na celou knihu. Jako obvykle vás odkáži na knihy Gennadije Malachova "Hladovění" nebo "Zlatá pravidla očisty a hladovění". Můžete také zkusit knihu české autorky MUDr. Vilmy Partykové "Hladovění pro zdraví".