Rýma a kašel - naši užiteční pomocníci

Rýma a kašel, chřipka či angína - to jsou nemoci, které nás zpravidla postihují hlavně při změnách počasí na jaře a na podzim. Jsou to nepříjemní strašáci a nemáme je rádi. Slyšel jsem ale velmi zajímavý názor: Všechny tyto nemoci jsou pro člověka užitečné, přímo by se dalo říci nezbytné! Tomu asi nebudete chtít věřit, stejně jako zpočátku já, ale pomalu začínám být přesvědčen, že na této myšlence něco je. Mám to totiž podloženo praxí. Chcete vědět, jak to doopravdy je?
Nejdříve vysvětlím onu hypotézu: Nemoci dýchacího ústrojí, především tedy rýma a kašel, průvodní známky chřipky či angíny, jsou způsobeny viry či bakteriemi, které jsou všude kolem nás, a některé z nich si dokonce trvale nosíme ve svém těle. Přesto nejsme trvale nemocní, ale onemocníme jen někdy. Jak je to možné? Zdá se, jako by se tělo samo rozhodovalo, kdy přesně virům či bakteriím popustí uzdu a nechá nemoc propuknout. To podle klasické medicíny nemá logiku - proč by tělo chtělo být nemocné?
Věřte nebo ne, logiku to má: Je to proto, aby se tělo očistilo od hlenů. Během stravovacího režimu, který je běžný pro většinu populace, dostáváme do těla spoustu látek, které se v těle rozkládají a tvoří hleny. Mezi takové hlenotvorné zdroje patří především potraviny živočišného původu - maso a mléčné výrobky. Další zátěží pro organismus jsou potraviny, které obsahují hodně cukru, ale mají zanedbatelnou výživovou hodnotu, typicky různé sladkosti a pochutiny, ale můžeme zmínit i bílé pečivo a sladké koláče. Častou konzumací výše uvedených potravin přetěžujeme detoxikační kapacitu našeho těla. Něco vyloučíme stolicí, ale rozhodně ne všechno. A nahromaděné hleny si pak hledají cestu ven, takže můžeme mít znečištěnou pokožku (akné), chronický hlenovitý kašel atd.
Mnoho z nás dodává tělu více hlenotvorných látek, než kolik je schopno za stejnou dobu bezbolestně vyloučit. Tělo je unavené zpracováváním potravin, které je zatěžují, je oslabené a různí původci nemocí se potom snáze prosadí proti imunitnímu systému. Pro tělo je ale nemoc příležitostí. Pokud nám není dobře, nemáme chuť k jídlu, více odpočíváme a tím se vytváří kapacita potřebná pro boj s nemocí i pro úklid v útrobách. Rýma, chřipka, angína - to jsou synonyma ucpaného nosu, kašlání, smrkání, povlaku na jazyku, mandlích, otoku v krku. Někdy se objeví i opar nebo vyrážka. Ačkoliv je to pro nás nepříjemný proces, zbaví se tělo nastřádaných nečistot mnohem snadněji, než zdlouhavým postupným vylučováním. Po sedmi dnech je hotovo a nemoc odezní.
Zní to šíleně? Možná ano, ale já mám k dispozici nepřímý důkaz, že tomu tak opravdu je. O hladovce jsem psal už několikrát a hladovka není nic jiného, než další způsob, jak se zbavit nepatřičných usazenin v těle, včetně hlenů. V některých projevech dokonce průběh hladovky připomíná výše zmíněné dýchací choroby, často je přítomen také povlak na jazyku.
Jak jsem měl možnost vyzkoušet, dobře očištěn hladovkou, už žádné dýchací choroby nepotřebuji. Věřte, od své první hladovky v loňském roce až doposud jsem neměl ani rýmu, natož něco vážnějšího. Ba co víc, za celou dobu nebylo ani náznaku, že by se o mě něco pokoušelo, a to jsem venku párkrát pěkně promrznul (což v letošním deštivém počasí nebyl zas takový problém). Kdepak, ani škrábání v krku, ani zvýšená teplota, ani zakašlání. Protože jsem si našel jinou formu očisty, dýchací choroby nepotřebuji, a ty se mi proto vyhýbají. Naučte se mít svou rýmu rádi - nebo si občas udělejte hladovku .