Otázky a odpovědi ke článku Jak jsem si operovala žlučník

15.03.2018

Přečetli jste si článek o očistě žlučníku neinvazivní "olejovou" metodou? Pak vás pravděpodobně napadají otázky, které se netýkají samotné metody, ale pocitů nebo průběhu. Na některé z nich možná najdete odpověď v tomto článku.

1. Bolelo to?

Vůbec ne, pokud poctivě a opravdu vydatně zahříváte, jde to jako po másle, spíte a nic necítíte. 

2. Jak chutná emulze?

Chutná dobře, mám ráda obě komponenty, olivový olej i grep, takže vypití mi nedělalo žádný problém. Požití většího množství oleje napomáhá také výrazná chuť grepu (který ovšem funguje v procesu jako stimulant, takže má své opodstatnění jinde, o chuť ani tak nejde). 

3. Jak chutná projímadlo?

O dost hůř. Epsomská sůl je hořká a Zaječická minerálka je hořko-slaná. Dá se to ale vydržet.

4. Jak vím, že to byly opravdu kameny?

Střevo bylo prázdné. Cholesterolové kameny mají specifickou žlutozelenou barvu, jsou lepkavé, v teple se rozpouštějí a na papíře zanechávají mastné fleky. Na vzduchu oxidují do sytě zelené barvy, nijak nezapáchají a v toaletě plavou na hladině. Moje maminka, zdravotní sestra v penzi, nejenže certifikovala jejich "pravost", ale rovnou řekla, že do té kůry jde taky. A to považuju za nejlepší potvrzení. 

5. Mohou nastat problémy?

Může nastat zaškobrtnutí s prvotní průchodností střeva, jak jsem popsala. Pak také může nastat zaseknutí odcházejícího kamene ve žlučovodu, zejména pokud přerušíte dodávku tepla - např. předčasným odstraněním termoforu, nebo se budete hýbat během klidové fáze po vypití emulze. Vzhledem k tomu, že žlučovod může být ucpaný i během normálního života aniž byste to tušili, není to zas tak velký problém, ucpaninu odstraníte při dalším čištění. Pokud byste cítili bolest, je potřeba hodně vydatně a trvale zahřívat, nejíst, pokud by bolest neodezněla, tak proceduru znovu zopakovat. Při opakovaní procedury v krátkém úseku (tj. jdete na to hned další den), snižte podíl oleje v emulzi - bude stačit 70-80 ml. Žlučník je vyčerpaný předchozím výdejem a nezvládne během kratší doby nashromáždit dost žluči, takže by vám mohlo být mdlo. Já jsem si dala i druhou dávku oleje v objemu 120 ml a pak mi nad ránem nebylo dobře. Nebylo to ale nic fatálního, stačilo důkladně vyvětrat a chvíli to vydržet, slabost rychle přešla. Nashromážděná žluč mi prostě na takové množství oleje podruhé už nestačila.

6. Jak je možné, že to funguje?

Pokud takřka nejíte, žlučník má klídek, nic nedělá a lenoší. Jenže vy mu pak najednou zcela neočekávaně naservírujete pořádnou porci oleje! Žlučník se spravedlivě rozhořčí a všecku žluč, co si nashromáždil, vyšle proti. Když vypijete emulzi najednou, tak i žlučník jako odvetu vyšle svou žluč najednou, a pokud jste důkladně prohřátí, vezme ta žluč s sebou nečistoty, případně ucpaniny ze žlučovodů. Když se ucpanin úspěšně zbavíte a dáte si druhý den repete, tak vás čeká výše popsaná a níže zobrazená nadílka. 

7.  Má žlučníkové kameny každý?

Odpověď je bohužel ano. Každý, kdo má žlučník, má v něm také více či méně nečistot v podobě kamenů, drti, nebo cholesterolových částic, které se ještě neslepily a jsou blátivé konzistence. U žen je vzhledem k těhotenství, antikoncepci a hormonálním změnám rizikovost vyšší. Žlučníkové kameny se tvoří spontánně i tehdy, pokud se stravujete střídmě. Napomáhá tomu každodenní stres, znečištění ovzduší a také obecně nízká kvalita potravin, které kupujeme.

8. Jak to, že žlučníkové kameny nebolí?

Mezi lidmi je silně zakořeněná představa, že žlučníkové kameny má jenom ten, koho bolí žlučník. Žlučníkové kameny se ale ve většině případů vůbec neprojevují, jsou takzvaně "klinicky tiché", v tom je jejich záludnost. O jejich existenci nevíte, ony vám však neviditelně ztrpčují život. Zatěžují vás, odebírají energii, cítíte se unavení, můžete mít problémy s nadýmáním, s říháním, obecně se zažíváním. Většina lidí o kamenech vůbec neví. V případě, že se o nich dozví, znamená to, že cítí bolest, a to většinou znamená opravdovou operaci. Při operaci však přijdete nejen o kameny, ale i o žlučník, do kterého játra ukládají odpady, tak jako my házíme odpad do koše. Myslím, že je naprosto zbytečné vyhazovat odpad i s košem, zvlášť když je údržba tak jednoduchá a nový koš si pořídit už nemůžete. Žlučník má své velké opodstatnění nejen při trávení, takže pokud se někdo rozhodne zbavit se ho, je to velká škoda.

9. Je tato kůra pro každého?

Kůra není vhodná při akutních žlučníkových potížích. Není vhodná samozřejmě ani pro děti nebo těhotné ženy. Nezačínejte s kůrou nikdy v době, kdy jste nemocní, necítíte se dobře, nebo dokonce řešíte nějaký akutní zdravotní problém. Jinak je pro každého, kdo je schopen přijmout fakt, že je možné postarat se o své tělo v rámci svých možností sám. 

10. Jak ty kameny vypadaly?