Otázky a odpovědi k "Hladovce pro začátečníky"

16.06.2012

Než s hladovkou začnete, přečtěte si více v tomto článku. Možná najdete odpovědi na otázky, kterými se právě zabýváte.

1. Budu mít hlad?

Ano, ten mít budete, ale vydržet se to dá. Je důležité pít hodně vody - tou hlad aspoň částečně zmírníte. Také je důležité mít dostatek intenzívní činnosti, abyste na hlad nemuseli myslet.

2. Nemůže se stát, že omdlím?

Opět zmíním nutnost vydatného pitného režimu, pak by nic takového nemělo nastat. Trpíte-li nízkým krevním tlakem, bude dobré, když nebudete úplně o samotě, a pokud zaznamenáte nějakou slabost, ohlašte to a natáhněte se do vodorovné polohy.

3. Vyžaduje jednodenní hladovka nějakou speciální přípravu?

Ne, nevyžaduje. Sice není dobré to předchozí večer s jídlem přehánět, protože byste snížili účinnost hladovky, ale předchozí hodování není vyloženě na překážku. Je ale určitě dobré udělat si přípravu organizační, jak je popsáno výše v praktických radách.

4.  Co by mělo být první stravou po hladovce?

Jednodenní hladovka neklade žádné zvláštní požadavky na první jídlo po jejím ukončení. Ideální je začít ovocem nebo zeleninovým salátem, a pokud to dokážete, vyhněte se první den stravě živočišného původu s výjimkou kysaných výrobků z mléka. Zdržte se také alkoholu.

5. V čem je největší přínos jednodenní hladovky?

Jednodenní hladovkou si vyčistíte střeva a uvolníte některé zatuhlé usazeniny, posílíte si svoji imunitu. Ovšem největší přínos je v posílení vaší vůle a v poznání, že držet hladovku je vlastně úplně jednoduché. To vám umožní pustit se později do delších hladovek, kdy očista organismu probíhá na mnohem vyšší úrovni.

6. Je hladovka vhodná i pro mladistvé?

Ne není. Mladistvým hladovku nevnucujte, jsou ve vývinu a v takovém období je dostatečný přísun stravy naprosto nezbytný. Chcete-li pro ně přesto něco udělat, postarejte se raději, aby strava, kterou dostávají, byla co nejkvalitnější.

7. Pro koho je hladovka nevhodná

Pro všechny, kteří bojují s jakýmkoli typem poruchy příjmu potravy, pro diabetiky, pro těhotné ženy, děti, pro nemocné se speciálními dietami založenými na pravidelném příjmu potravy.