Očista tlustého střeva III. - Projímavé minerální vody a směsi

24.02.2018

Přírodní minerální vody jsou vynikajícím pomocníkem pro správnou funkci střev, zejména z hlediska prevence zácpy. Jsou však také velmi vhodné pro cílené vyprázdnění obsahu střev bez aplikace klystýru. V tomto článku si představíme Zaječickou hořkou vodu, Šaratici, lékárenskou sůl s projímavým účinkem (tzv. Epsomskou sůl) a účinky obyčejné slané vody ve spojení s jogínskými cviky Šank Prakšalána.


1. Zaječická hořká voda

je přírodní minerálka, která má projímavé, avšak nedráždivé účinky. Svým složením je zcela unikátní. Jedná se o takzvanou "pravou hořkou vodu" s převážným podílem síranů (SO4) a hořčíku (Mg). Pro obsah těchto prvků je Zaječická hořká velmi ceněná, je totiž velmi šetrná k lidskému organismu a dobře ji snášejí i citliví lidé. Máme velké štěstí, že jedním z nejvýznamnějších zdrojů pravé hořké vody na světě je právě zaječický pramen, který se nachází v Zaječicích u Mostu v Čechách.

Zaječickou hořkou lze užívat jako přírodní regulativ při chronické ochablosti střev a dalších potížích se zažíváním. Při slabých dávkách, přibližně 1 - 2 dcl na lačný žaludek, pomáhá nastolit pravidelný zažívací rytmus, podporuje vyprazdňování a tím napomáhá urychlení samočistících schopností lidského organizmu. Zaječická hořká voda má rychlý a spolehlivý projímavý účinek, proto je velmi dobře využitelná také při očistě střev. Na rozdíl od klystýru čistí minerální voda také tenké střevo, kterým prochází. 

Při vypití 4 dcl až 1 l během jedné hodiny působí velice rychle šetrným projímavým účinkem. Výrobce udává, že někteří lidé nepozorují po vypití Zaječické hořké vody výrazný efekt, což ale neznamená, že k vyprázdnění nedojde. K vyprázdnění dojde, ale ne hned, tedy ne do půl hodiny po vypití projímavé dávky, ale až za dobu delší, která je individuální. Jako příklad bych mohla uvést vlastní praxi. Vážím 57 kg a při vypití 1 litru Zaječické hořké v průběhu jedné hodiny u mě dojde k vyprázdnění za 3 - 4 hodiny. Můj muž váží 80 kg a k projímavému účinku u něj dochází přibližně do půl hodiny po požití prvního půl litru. On však v pití pokračuje dál, a to až do 2 litrů vody, tedy do fáze, kdy už nevyprazdňuje žádné nečistoty, ale pouze čistou vodu. U mě je průběh dlouhý, u něj rychlý (u obou však spolehlivý). Mně stačí litr vody, on potřebuje víc. Tím chci říct, že nejdůležitější je vyzkoušet si svůj vlastní postup a poznat, co vyhovuje právě vám. 

Z jednorázového předávkování minerální vodou nemusíte mít strach, ale soustavné pití minerálky ve vysokých dávkách vhodné rozhodně není. Pokud byste vodu nepili z důvodu jednorázové očisty střev, ale proto, že máte dlouhodobý problém s vyprazdňováním, je potřeba zamyslet se především nad skladbou vašeho jídelníčku a také nad tím, jestli máte dostatek fyzické aktivity. 

2. Šaratica

Výrobce na svém webu uvádí, že "Šaratica je dlouhodobě známá jako skvělý pomocník při problémech se zažíváním" a že "v současné době Šaratici stále více lidí využívá pro její blahodárné účinky při hubnutí a přechodu na zdravý životní styl." Až potud můžu s výrobcem souhlasit. Dále pak výrobce Šaratici doporučuje jako čistě přírodní minerálku s projímavými účinky, která je šetrná k organismu a není návyková. Co se týká těch projímavých účinků, tak odzkoušení na našich vlastních tělech říká, že projímavé účinky Šaratice se s účinky Zaječické hořké srovnávají jen těžko. Po Šaratici se bohužel výrazně projímavý účinek, který by byl vhodný pro očistu střev namísto klystýru, nedostavil. To ovšem neznamená, že se nemůže dostavit u vás, můžete to vyzkoušet. 

Porovnání chemického složení Zaječické hořké a Šaratice

Z porovnání vyplývá, že Zaječická hořká je více mineralizovaná. Chuť: Zaječická - převládající chuť je hořká; Šaratica - převládající chuť je slaná. Subjektivní dojem: Zaječická je chuťově jemnější. Cena: Zaječická se prodává v lahvích o obsahu 1l, cena je přibližně 50 Kč za lahev. Šaratica se prodává v lahvích o obsahu 0,5 l a cena je přibližně 35 Kč za lahev. V porovnání ceny za 1 l vody je tedy Zaječická přibližně o 20 Kč levnější. Obě minerální vody se prodávají v lékárně.

3. Epsomská sůl

nebo také hořká sůl. V lékárně ji koupíte pod názvem Magnesii Sulfas Heptahydrate (vzorec MgSO4+7H20). Jedná se o bílou sypkou sůl, která se velmi podobá kuchyňské soli, avšak, jak říká vzorec, její složení je úplně jiné. Projímavou směs si připravíme tak, že do 0,5 l čisté vody (bez bublinek) zamícháme 1 polévkovou lžíci Epsomské soli. Po rozpuštění se snažíme toto množství vypít pokud možno najednou nebo s menšími přestávkami. Pokud by vám množství projímavé směsi k důkladné očistě střeva nestačilo, nebo k řádnému vyprazdňovacímu efektu nedošlo, můžete si po dvou hodinách namíchat ještě jednu dávku. Jak napovídá chemický vzorec, Epsomská sůl je hořečnatá, obsahuje hořčík a žádný sodík. Její chuť je proto hořká. Cena: přibližně 20 Kč/100 g. Sůl se prodává na váhu (zkušenost z brněnské lékárny na ulici Hybešova). 100 g vám vyjde přibližně na 1,5 l směsi, takže cenově je toto řešení velmi příznivé.

4. Šank Prakšalána

Tato procedura spočívá především v jednoduchém jogínském cvičení, které je provázeno pitím obyčejné slané vody. Slaná voda v kombinaci se cvičením postupuje trávicím traktem, aniž by byla filtrovaná ledvinami, a velmi účinně čistí jak tenké, tak tlusté střevo. Postup je takovýto: 1,2 litru vody ohřejeme na teplotu těla a vsypeme do ní 10 gramů čisté kuchyňské soli (nerafinované bez protihrudkujících příměsí). Před cvičením vypijeme sklenici vody (3 dl) a poctivě provedeme předepsané cviky. Po cvičení opět vypijeme sklenici vody a sadu cviků zopakujeme. A pak ještě 1x nebo 2x, podle toho, jak na nás cvičení působí. Někdo má průběh rychlejší, někdo pomalejší.

Popis cviků Šank Prakšalána najdete například zde: 1. díl, 2. díl.

Cvičení v kombinaci se slanou vodou je jednoznačně dostupné každému a z hlediska ceny je naprosto bezkonkurenční. Šank Prakšalánu doporučuji cvičit pokaždé, bez ohledu na to, který z výše popsaných projímavých prostředků použijete. Tím, že si zacvičíte alespoň jednou celou sestavu Šank Prakšalány, posílíte blahodárné účinky vody, která prochází vaším trávicím traktem, a dosáhnete lepší očisty zejména v oblasti tenkého střeva. 

5. Komerční projímadla z lékárny

Další projímadla, která jsou k dostání v lékárnách ve formě čípků, kapek nebo tablet, pro očistu střev nedoporučuji. Jsou syntetického charakteru, obsahují různé přídatné látky a při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice. Vleklé střevní problémy, jako je zácpa, také nedoporučuji řešit projímadly. Mohou být návyková a jejich účinnost se v průběhu užívání snižuje. Při zácpě můžete zkusit raději hydrocolon čištění, které pomůže odstranit staré usazeniny z tlustého střeva a tím zlepšit jeho průchodnost. Dále pak pomůže úprava stravování (více zeleniny a ovoce, méně hutných moučných a masitých jídel) a dostatek pohybu.


Upozornění

V článcích o čistě střev I-III jde především o jednorázovou očistu střeva, která má zajistit co nejrychlejší odvedení toxinů z těla ven a má přispět k celkovému ozdravění organismu. Procedury jsou vhodné jako prevence civilizačních chorob. Nejsou vhodné pro řešení akutních a závažných onemocnění. Kontraindikace viz hydrocolon.