Očista vztahů

28.08.2013

Očištění našich vztahů se všemi lidmi, kteří nám nějakým způsobem vstoupili do života, je nedílnou součástí komplexní hygieny. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, nevyřešené věci z minulosti i současnosti nám významně ovlivňují kvalitu našeho života a často nám přímo znemožňují pohnout se z místa a rozvíjet se.

Jen těžko si najdeme nového partnera, dokud jsme plni emocí k tomu předchozímu. Naše srdce je zablokované a místo toho, aby bylo otevřené pro nový a krásný vztah, je plné nevyřešených problémů. V článku si povíme o vztazích různého typu a o nástrojích, jak ty vztahy, které nejsou v pořádku, pročistit.

Jaké vztahy nejčastěji řešíme? Obvykle to jsou vztahy s partnerem, s bývalým partnerem, s dětmi, s rodiči, v zaměstnání. Chceme-li naše vztahy pročistit (a to bychom měli, protože jinak přicházíme o spoustu energie a spousta nových možností nám zůstává uzavřena), musíme si jednotlivě a důkladně projít každý ze vztahů, který vnímáme jako negativní. 

Očištění vztahů znamená projít si všechny vyslovené i nevyslovené problémy. Nejde o nimrání se v minulosti, ani o to, kdo za co kdy mohl nebo nemohl. Pokud nás ale něco nenechá v klidu spát, je potřeba to uchopit, zpracovat to v sobě a vyrovnat se s tím. Vyrovnání neznamená zametení pod koberec. Vyrovnání může mít tisíc podob. Může to být odpuštění, pochopení, nebo akce, kterou jsme měli udělat, ale neudělali jsme ji. Vyrovnání a uklizení emocí je důležitá práce a je to naše práce, nikdo jiný ji za nás bohužel udělat nemůže.

Jde-li o lidi, s kterými žijeme a i nadále žít chceme, musíme si všechny rozpory nebo bolesti v prvé řadě uvědomit. Potom bychom měli najít cestu k vyřešení věcí, které nás trápí. Někdy je to hodně těžké, protože jsou ve hře okolnosti, které které jsou nezvratně dané. Řešením potom může být i to, že situaci přijmeme jako součást našeho životního úkolu nebo chcete-li karmy. Nepleťme si ale prosím vědomé přijetí situace, kterou nemůžeme ovlivnit, s rezignací. Rozdíl je v tom, že rezignovaného člověka problém stále žere, jenom se tomu snaží nepřikládat žádnou váhu. 

Uklizené vztahy znamenají, že už nás nic netrápí, nerozčiluje a nic neukrádá z naší pozornosti, která se těší na něco nového.

Vztah s bývalým partnerem
Vztah se současným partnerem
Očista vztahů na pracovišti I.
Očista vztahů na pracovišti II.
Očista vztahů napříč generacemi - vztahy s dětmi
Očista vztahů napříč generacemi - vztahy se staršími