Nejlepší kamarádka

04.09.2017

Vztah typu Nejlepší kamarádka je trochu jiný. Začíná sice podobně jako Čertova houpačka, ale: 

Lojza se zamiluje do Lízy a začne se o ni ucházet. Líza ovšem neuhýbá, zájem o ni se jí líbí, a tak se s Lojzou pravidelně setkává. Problém je ale v tom, že na rozdíl od Lojzy nemá zájem o partnerský a intimní vztah. Je ráda, že má s kým trávit volný čas, že Lojza ji občas pozve na oběd, na večeři či na nějaký výlet (a všechno za ni zatáhne).

Z Lojzova pohledu je vztah v začátcích, trpělivě chápe, že nic není hned a že se musí o Lízu ucházet. Vymýšlí nejrůznější aktivity, vyhledává, co dalšího by se mohlo Líze líbit a opravdu se snaží.

Z Lízina pohledu je Lojza zábavný společník, ale uvnitř v duši čeká do vztahu někoho jiného. 

Líza možná ví, že kdyby se jasně vyjádřila a Lojzovi vysvětlila, že láska ani sex nebude a že na ni čeká marně, tak Lojza vycouvá a všechno skončí. A tak Lojzu udržuje v trvalé naději, prohlašuje se před ním za "jeho nejlepší kamarádku" s neurčitým příslibem do budoucna. Coby "nejlepší kamarádka" má celkem dobrý přehled o všech potenciálních sokyních, Lojzu udržuje v bezpečném odstupu od nich, a když jde do tuhého, tak i ráda Lojzovi "poradí", co je pro něj nejlepší.

Možná je to ale jinak. Líza si  vůbec není jistá tím, co k ní Lojza vlastně cítí. A nemá důvod to ani zjišťovat ani rozebírat, protože ona má jasno. Čeká na toho pravého, ale teď zrovna je jí ale fajn, tak to bere, jak to je.

Takový vztah ne-vztah může vydržet klidně i několik roků, než jeden z těch dvou udělá radikální krok. Možná se v blízkosti Lízy objeví ten pravý, a ukončí to ona, nebo to ukončí Lojza, který se zamiluje do jiné, nebo ho to s Lízou prostě jen přestane bavit. Může se stát, že po rozchodu se stane, že se vztah najednou překlopí do čertovy houpačky, přece jen, už jsou ti dva na sebe dost zvyklí že...