Nebuďme spasitelé

18.09.2021

Snažíme se o dlouhodobé mládí a během cesty k němu se dozvídáme, jak na to. Něco jsme se dozvěděli v knížkách, něco nám poradili známí, na něco jsme přišli sami. Pokud zjistíme, že jsme se posunuli dál a něco, co jsme vyzkoušeli, nám opravdu funguje, prožíváme radost a nadšení. Zároveň se ocitáme na začátku nové etapy, ve které se objeví několik nečekaných nástrah. Může se například stát, že ačkoli pociťujeme silné inspirativní naladěni a připadáme si přitažlivější než dříve, budou se nám naši známí nebo i blízcí obloukem vyhýbat. Jak je to možné?


Totiž, zjistíme-li, že jsme skutečně v lepší kondici než předtím, že se lépe cítíme a že lépe vypadáme, můžeme podlehnout neukojitelné touze vybízet naše blízké k tomu, aby se chovali stejně jako my. Začneme například přesvědčovat partnera a děti, aby se stravovali stejně jako my, aby s námi chodili sportovat, aby s námi pili různé čaje a podobně. Vždyť my máme ty správné informace, nám to pomáhá, tak by to měli dělat taky! 

Jenže to je právě ono. I když se chcete podělit o to nejlepší, za co byste dali ruku do ohně, můžete narazit na nepochopení a nezájem. Víte proč? Protože lidem ve vašem okolí pravděpodobně chybí to nejdůležitější: Vnitřní pozitivní motivace. 

Každý máme svoji cestu a musíme po ní jít dobrovolně. To, že se pro tu či onu cestu rozhodneme, MUSÍ být naše vlastní touha a náš vlastní cíl. To je něco, co nelze v žádném případě nahradit a dodat zvenku. Pokud byste kohokoliv nutili k něčemu, k čemu zatím nedozrál sám, ublížíte jemu i sobě - a především vztahu mezi vámi. Bylo by velmi smutné, kdyby vás vaši blízcí následovali jen proto, "aby byl doma klid".

Mohu vás z vlastní zkušenosti ujistit, že chcete-li někoho přivést na cestu, která je podle vás pro něj dobrá, má to znít takto: "Já to dělám tak a tak a dělá mi to dobře". A nic víc! Jakýkoliv náznak přesvědčování, jakkoliv dobře míněného, je kontraproduktivní. 

Buďte si jistí, že pokud je ve vašem okolí někdo, komu se vaše zkušenost hodí, protože pro danou cestu dozrál, nebo jen tuší, že by to mohlo být pro něj zajímavé, sám vás vyhledá a zeptá se na vaše zkušenosti, nebo požádá o podrobnější informace...