Motivace je jako sůl

12.07.2013

"A já vám říkám, že bez soli to nejde". Vzpomínáte si na tuto větu z pohádky Byl jednou jeden král - s Janem Werichem, Vlastou Burianem a spoustou dalších vynikajících herců? Bylo to na motivy pohádky Sůl nad zlato a větu pronesl kuchař ztvárněný Františkem Černým. Samozřejmě, jak se nakonec ukázalo, měl pravdu...


Elixír mládí má také jednu velmi důležitou a naprosto nepostradatelnou ingredienci. Bez ní se nám jakkoliv dobře připravený lektvar vypaří dříve, než z něj stačíme ochutnat a načerpat jeho skutečnou sílu. Tou ingrediencí, bez které to nejde, je MOTIVACE. Bez ní nám jakákoliv snaha vydrží pár dnů, maximálně týdnů. Ale stát se mladým, to není úkol na pár týdnů, to je úkol na celý život. Chceme-li být mladí a zůstat mladí až do trojciferného věku sta a více let, MUSÍME po tom celou svou bytostí toužit. Každá buňka v našem těle MUSÍ CHTÍT sloužit, jak nejdéle bude moci, a každá naše myšlenka musí říkat - já to chci - být a zůstat mladý. Je to velmi těžký úkol a znovu si musíme připomenout tu nejdůležitější komponentu v našem elixíru mládí - motivaci.

Poznejte svoji motivaci, a když se ta vaše ukáže jako málo účinná, opusťte ji a najděte si jinou. Jak poznáte, že je vaše motivace málo účinná? Snadno. Když máte něco udělat pro své zdraví, ozvou se hlasy - "Ále, vždyť to nestojí za to". "Když jednou vynechám, nic se nestane". "Zítra to doženu"...To je úplně normální a není to žádný důvod k panice. Problém ale nastává, když tomu podlehnete a začne se to stávat pravidelně. V tom okamžiku si ihned uvědomte, že s vaší motivací není něco v pořádku, rozlučte se s ní a najděte si jinou... Kde vlastně tu motivaci hledat? A co vlastně je tou nejsilnější motivací, jakou můžeme nalézt? Upřímně řečeno, nejsilnější motivací je pro člověka zničené zdraví, když zjistí, že nemá na vybranou. Ale to už je opravdu zle a tak daleko to my nikdy nenecháme dojít, viďte? Začít se starat o své zdraví až když se něco pokazí, to je opravdu pozdě.

Dostáváme se k té opravdu pozitivní motivaci - k té nejkrásnější, jakou nám život může nabídnout - a to je láska - anebo touha po ní. Tahle motivace funguje dlouhodobě a my se k ní budeme často vracet, a to z mnoha různých pohledů. Takže vězte, že pokud jste se právě zamilovali a chcete na někoho zapůsobit, máte vyhráno, protože jste právě získali plný pytel té nejsilnější a nejkrásnější motivace, jakou lze nalézt. A vy ostatní, kteří už svou lásku máte, nebo jste ji ještě nepotkali, také hledejte motivaci v lásce a v touze po ní. Zakomponujte lásku do vaší motivace. Jak přesně, to už je jen a jen na vás. Kdo už partnera má, může chtít oživit a prohloubit svůj vztah - a kdo právě partnera nemá, nechť ví, že mladistvý vzhled a mladistvá mysl mu dají hodně dobré šance při hledání... 

Slyšte příběh:

Před mnoha lety jsme jezdili za děvčaty do jedné malebné vesnice na Valašsku. Vesnice byla malinká a všechny holky jsme znali. Ale jednou jsme přijeli po prázdninách a potkali jsme tam nádhernou holku, kterou jsem tam předtím neviděl. Ptám se místních - kdo to je? Odpovídají: "Jak - kdo to je, vždyť ji znáš, to je přece Mirka..." - a já v úžasu: "Jaká Mirka, ta ... ehm ... tlustá?" - "Jo, ta tlustá. Teda dříve byla..."

Ptám se, jak je to možné, vždyť ještě před prázdninami byla opravdu obézní. Odpověď byla jednoduchá - zamilovala se do jakéhosi kluka ze sousední vesnice a on jí řekl, že ji nechce, že je tlustá. Ale holka to vzala za správný konec - a za krátký čas zhubla tak, že jsem ji opravdu nepoznal - a od té chvíle jí nejenže bylo jedno, co o ní říká nějaký kluk ze sousední vesnice, ona si najednou mohla vybírat!

Obdivuju takové lidi - vědí, co chtějí, a vědí, co pro to udělat, i když to něco stojí. A opravdu to udělají! Buďte taky takoví!