Má smysl vztah s ženatým mužem nebo vdanou ženou?

17.09.2020

Podíváme-li se kolem sebe, můžeme spatřit mnoho zamotaných vztahů, které ze začátku znamenaly příjemné mimomanželské povyražení, ale po nějaké době se stávají dramatem, z kterého nelze odejít bez pořádného maléru. Můj názor je jasný: Nestojí to za to - je to totiž přesně jak v tom rčení: Když do pekla, tak na krásném koni. Krásný kůň se člověku dříve nebo později okouká, ale peklo je jisté...


Máme-li se bavit o skutečné lásce a nikoliv o tom, co si pod tímto pojmem lidé často představují, tak pro nevěru zde není místo ani důvod. Jenže lidé si lásku často pletou se zamilovaností nebo jen s prostou vděčností za přítomnost toho druhého a za to, že nám plní naše potřeby a přání. Něco jsme k tomuto tématu napsali už ve článcích "Co je to láska?" a "Může muž milovat dvě ženy?". Stručně se dá říci, že láska chce nezištně dávat - bez ohledu na to, jestli za to dostane něco zpátky. Všechny ostatní vztahy, které lásku připomínají, chtějí hlavně brát a skončí v okamžiku, kdy ten druhý dává míň, než je očekáváno. 

V materiálních potřebách je každý nahraditelný, zatímco v lásce nikoliv. Jestliže se vztah nezakládá na  lásce, může se do něj vklínit někdo jiný. Muž jde většinou za dobrodružstvím, zatímco žena se citově daleko více angažuje. Nazval bych to "Nesymetrická citová angažovanost". 

Kdo je typickým účastníkem mimomanželských vztahů? 

1. Ženatý muž, který hledá alternativní sexuální uspokojení

Většinou nemá zájem bourat svoji rodinu. Manželka mu zajišťuje chod domácnosti a péči o děti, a muž jen hledá nějaké zpestření. Varování pro ženy - jejich milenky: Takovýto muž se kvůli vám rozvádět nebude. I kdybyste zkoušela všechno možné, k rozvodu ho nepřimějete. Bude vám vykládat o tom, jak se nemůže rozvádět kvůli dětem, kvůli manželce, která je teď na tom špatně, kvůli práci, kde je to teď takové nebo makové a tak podobně. Prostě rozvod "prozatím" není možný. Ale aby vás neztratil, bude vám tvrdit, že jak děti odrostou, manželka se z toho dostane a v práci se to uklidní, rozvede se.

Sliby se slibují, blázni se radují. Víte, kdo je pro muže "ideální milenka"? Naprosto jakákoliv ženská, jen když nechce, aby se muž kvůli ní rozvedl. Krásná nebo ošklivá, tlustá nebo hubená, chytrá nebo hloupá, všechno je úplně jedno, jen když neotravuje s rozvodem. Kruté, ale pravdivé. 

2. Vdaná žena, která citově strádá

Poměrně častý případ. Muž může být velmi zaměstnaný podnikatel, málo vnímavý kutil či jen domácí pecivál. Pozorných mužů je málo, a jakmile se v okolí nějaký objeví, může žena zakolísat. Varování pro muže (stejné jako předtím pro ženy): Tato žena se kvůli vám rozvádět nebude. Má děti, a ty jsou pro ni nejdůležitější. I kdyby její manžel nestál za nic, stále je to otec a součást rodiny. Kdyby se měla rozvádět, pro děti by vznikla velmi obtížná situace, a to ona neudělá. Ale na rozdíl od mužů žena většinou nijak nemlží a nevěší nikomu bulíky na nos, prostě řekne na rovinu, že se rozvádět nebude. Ber nebo nech bejt. Rozvedla by se jedině v případě velkého problému, například kdyby ji manžel ubližoval, byl alkoholik nebo gambler. Ale to by asi nečekala na vás a rozvedla by se už dávno, že? 

3. Žena, která si potřebuje stále potvrzovat svoji atraktivitu

Sem patří ženy vdané i svobodné či rozvedené. Muži o několik let mladší než ony jsou vřele vítáni, vztahy ale nemají dlouhého trvání. Bouřlivé začátky jsou brzy vystřídány ochlazením a střetem rozdílných zájmů, které jsou u velkého věkového rozdílu pochopitelné. Často to končí oboustranným zklamáním a žena si musí hledat potvrzení své atraktivity jinde. Většinou je to čím dál tím obtížnější a jediným východiskem ze začarovaného kruhu je pochopení skutečnosti, že lidská krása se zdaleka neměří jen vnějším vzhledem, nýbrž (a to především) krásou osobnosti. 

4. Zlatokopka

Zlatokopky jsou nebezpečné, zvlášť, jsou-li svobodné či rozvedené. Intimní vztah s ženatým mužem je pro ně jen úvodem a cílem je něco jiného. Využívají toho, že ženatý muž nechce prozrazení vztahu, čímž ho dostanou pod tlak. Znal jsem jednu ženu, která si přede mnou pustila pusu na špacír a já jsem se tak dozvěděl věci, které bych raději nevěděl. Pochlubila se, jak si rozjela vztah se šéfem a po pár měsících si řekla o zvýšení platu. Normálně by k žádnému zvyšování nebyl důvod, ale ona mu vysvětlila, že je tu riziko, že by se manželka mohla všechno dozvědět. Co na to říct? 

V prekérních situacích je každá rada drahá. Největší problém je, že požadavky se mohou (a taky budou) za nějaký čas opakovat a stupňovat. Věřte mi, nechtěl bych být v podobné situaci... Jste-li hráč pokeru, můžete zkusit blufovat: "Ona už to stejně ví", ale nemusí to zafungovat. V takovém případě je asi lepší doma kápnout božskou, na kolenou se manželce upřímně omluvit a spojit se s ní proti "té potvoře vyděračské".

5. Svobodný muž či žena s nedostatkem jiných příležitostí

Lidé, kteří jsou sami a kteří mají málo příležitostí k seznamování, mohou podlehnout svodům a rozjet si vztah s vdanou ženou nebo ženatým mužem. Na čas je to možná uspokojí, ale musí si uvědomit, že na trvalý vztah to asi nebude. Na internetu v různých poradnách najdete spoustu dotazů typu "Kdy už se konečně kvůli mně rozvede?" ale odpověď je v nedohlednu.

Svobodní lidé, kteří se zamotají do vztahu s ženatým mužem či vdanou ženou, by se měli zamyslet nad tím, co je vlastně motivací jejich protějšku, proč se jejich protějšek odhodlal k nevěře. Většinou je to jedna z výše uvedených kategorií a svobodný člověk je jen nástrojem v nějaké jejich hře. Všimněte si, že mužských kategorií je zde podstatně méně - zájem o sex je tím hlavním motorem, zatímco u žen bývá ta motivace daleko pestřejší. Nehodlám nikoho soudit, jen naznačuji, co se může stát.


Těch možných scénářů je samozřejmě daleko více, vybírám ty nejtypičtější. Máme tedy několik variant: 

1. Ženatý muž, vdaná žena

V takovém případě mají oba dva zájem svůj vztah utajit co nejdéle, a tak by se taková situace mohla zdát relativně bezpečnou. Přesto může vzniknout problém v případě výše zmíněné nesymetrické citové angažovanosti. Jsou případy, kdy žena dávno rezignovala na svůj legální vztah a totéž očekává od svého milence, jenže ten se k ničemu nemá a už vůbec se mu nechce rozvádět. Jestliže žena přitlačí na pilu, hrozí prozrazení a hned trojí konec: Rozbijí se obě stávající rodiny a milenecký vztah pochopitelně také - neznám žádného muže, který by si vzal milenku, která mu proti jeho vůli rozbila manželství. 

2. Svobodný muž, vdaná žena

Jednoznačně jde o vztah s malou perspektivou, protože žena většinou tímto vztahem řeší svou nespokojenost. Pokud žena naváže vztah s mladším partnerem, existuje určité riziko, že narazí na nevyzrálého muže, který jí nakonec nebude stačit a ona se s ním bude chtít po čase rozejít. Jenže pak hrozí, že jí odmítnutý muž bude z ješitnosti znepříjemňovat život. To je pak velmi svízelná situace, která může skončit prozrazením vztahu a nechtěným rozpadem její rodiny. 

3. Ženatý muž, svobodná žena

Nejspíš nejrizikovější kombinace. Muž totiž netuší, jaké má žena úmysly. Ony se ty její úmysly mohou dokonce postupně vyvíjet. Většinou to ze začátku vypadá jako oboustranná nezávazná zábava, ale u žen to tak zpravidla nebývá, vždycky je za tím ještě něco dalšího. Často jde o touhu po trvalejším vztahu nebo je tu něco, co ji přitahuje. Častým scénářem je situace, kdy ženě jde nejdříve o trvalý vztah, jenže posléze zjistí, že muž se rozvádět nechce. Pokud je pro ni ve vztahu i tak něco zajímavého, zůstává a čerpá to, co ji zajímá. V žádné z variant ale nelze hovořit o trvalé lásce. Může tam být zamilovanost, nebo taky kalkulace. Šťastných konců je v této kombinaci jen velmi málo. V lepším případě to končí bolením hlavy, daleko častěji ale krachem mileneckého vztahu, a v té nejkomplikovanější verzi se rozpadnou všechny vztahy v tomto trojúhelníku.


Láska a prozřetelnost jsou naprosto nevypočitatelné veličiny, proto samozřejmě vždy existuje varianta, že se setkají dva lidé a nehledě na vztahy, ve kterých právě jsou, se zrodí opravdová láska.  

Tento článek vám může pomoci srovnat si v hlavě některé momenty a umožnit vám reálný vhled do situace, kterou možná právě prožíváte. 

Zeptat se ale svého srdce, jak to doopravdy je, už budete muset sami...