Kolik stojí zdraví? Kolik stojí nemoc?

24.06.2017

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik peněz investujete do ochrany svého zdraví, dokud jste zdraví? A zamysleli jste se nad tím, kolik byste byli ochotni případně zaplatit za navrácení zdraví, které jste právě ztratili? Je zvláštní, že do ochrany svého zdraví zpravidla neinvestujeme nic, nebo téměř nic. V případě, že ale zdraví náhle ztratíme, najednou se vylekáme a jsme ochotni platit nehorázné sumy, jen aby nás lékaři a farmaceutický průmysl zase dali nějak dohromady. Není lepší dělat to obráceně?


Nabídnu vám dva scénáře. Hrdinou prvního je aktivní člověk, který ze svého volného času vždy vyšetří chvilku na nějaké sportování nebo alespoň pravidelnou procházku do přírody. Sportování ho sice něco stojí, zaplatí si přinejmenším potřebné vybavení, případně čas ve fitness-centru, na kurtu nebo na jiném sportovišti, ale každopádně je to něco, co ho baví, dává mu to radost a jako bonus to utužuje jeho zdraví. Doktora potká leda tak jednou za několik let, když potřebuje potvrzení pro zaměstnavatele, že prošel povinnou pravidelnou kontrolou.

Smutným hrdinou druhého scénáře je člověk, který si života užívá pasívním způsobem. Jeho radost se z velké části odvíjí od zkonzumovaného dobrého jídla a pití, ze sledování televize, v horším případě z vysedávání v hospodě. Jeho výdaje jsou zpravidla nižší, než výdaje aktéra prvního scénáře, ale jen do určitého okamžiku. Zákonitě přijde chvíle, kdy se zdraví pokazí. Někdo by řekl, že přichází stáří a že tyhle neduhy jsou zákonité, ale to není pravda. Jde o zúčtování, kdy je sečteno vše, co dotyčný dosud dělal a dělat neměl, jakož i to, co nedělal a dělat měl... 

Řada lidí - troufám si říci, že většina - nedbá na svoji životosprávu a nešetří své zdraví. Výsledkem je nadváha, kardiovaskulární choroby a mnoho dalších neduhů. Ty ale nepřijdou ihned - jsou to plíživí duchové, kterých si hned tak nevšimnete. Ale najednou se ozvou. Rozsudek pak bývá tvrdý: Chceš-li navrátit zdraví, zaplať. Léčba je drahá, zdlouhavá a nepříjemná. Lékařské zákroky rozhodně nejsou takovou zábavou, jako se například občas projet na kole.

I když náš stát má velmi vysokou úroveň zdravotní péče, není dobré spoléhat na to, že náš zdravotní stav za nás někdo vyřeší. Lékař jistě pomůže v akutní situaci, ale naše zdraví za nás nevyřeší a vyřešit ani nemůže. Může nám dát radu, předepsat lék, poslat nás na vyšetření. Ale vyřeší to příčiny našich potíží? Bohužel ne. Léky jsou berličky, které jen kompenzují zjištěné nedostatky, mírní důsledky nepříznivého stavu, pomáhají překlenout určité období. Ale nezachrání nás. 

Je také na místě si také uvědomit, že farmaceutický průmysl je byznys jako každý jiný. Jeho prvotním cílem není uzdravit lidstvo, nýbrž vyrábět peníze pro své vlastníky. A za tímto účelem produkovat účinné látky k řešení různých dílčích problémů. V dlouhodobém horizontu nám ovšem spotřeba a kombinace těchto látek nemusí být vůbec prospěšná. Je rozhodně lepší být nezávislý na příjmu léků či podpůrných produktů farmaceutického průmyslu. 

Hlavní myšlenkou, kterou vám chceme předat, je tedy to, že dokud se o své zdraví staráme, dokud je v pořádku, může nám to být příjemnou zábavou a na své dobré kondici budeme vydělávat my sami. Pokud se začneme o své zdraví starat, až když se něco pokazí, bude to nepříjemné, zdlouhavé a také drahé. Budeme zdravotně omezeni a v souvislosti s naší nemocí bude vydělávat někdo jiný.