Kde brát kvalitní proteiny?

Pokud občas zavítáte do posilovny, abyste si zpevnili ochablé svaly, případně vylepšili své proporce, je vhodné dodat tělu dostatečné množství proteinů, aby mělo z čeho stavět vaši budoucí muskulaturu. Pokud cílevědomě pracujeme na své kondici a na svém svalstvu, měli bychom proteiny dodávat pravidelně. Podívejte se spolu s námi, jaké jsou možnosti.
V každé posilovně vám nabídnou výběr proteinových nápojů, tak začneme zde. Pokud nemáte zvláštní požadavky na původ proteinů, tak si zcela jistě vyberete - velmi oblíbené jsou například proteiny vyráběné z rybího masa. My, pokud se už rozhodneme pro nějaký koktejl z proteinů, vyhledáváme veganské proteiny. Jsou k dostání jen v některých posilovnách, ale pokud byste chtěli, můžete si je opatřit ve specializovaných obchodech. Ne každý je však příznivcem proteinů v podobě koktejlu z prášku a obecně platí, že koktejly nejsou samospasitelné.
Zkuste proto překvapivou náhradu - tvarůžky. Tvarůžky (v Čechách se jim říká syrečky) obsahují velké množství bílkovin a minimální množství tuků. Jedinou jejich nevýhodou je, že příliš nevoní, takže se do společnosti moc nehodí. Na druhou stranu když je vás víc, co tvarůžky zbožňujete, je jejich konzumace velmi sbližující.
Podívejme se, jak vypadá složení proteinových nápojů. Do výběru jsem zahrnul dva výrobky firmy Sunwarrior - přírodní a vanilkový protein, vyrobený z rýže. Verze Natural je velmi vydatná, ale chuť je nevýrazná, je vhodné si nápoj dochutit. Verze s vanilkou je podle mě chutná. Cena výrobků Sunwarrior patří k těm vyšším, jsou ale kvalitní a snadno se rozpouštějí ve vodě. Mám rád i Vegan Protein od firmy Reflex Nutrition - je vyrobený z hrachových klíčků a ochucený čokoládou. Cenově vychází mnohem lépe, nevýhodou ale je, že hrudkuje při míchání s vodou. Dá se to vyřešit dobrým šejkrem.
Proteinové nápoje

Porovnejme se složením tvarůžků. Ve výběru máme klasické Olomoucké tvarůžky a pak dva výrobky německé firmy Breitunger (k dostání v řetězci Kaufland). Oproti proteinovým nápojům mají mnohem lepší poměr bílkovin k tukům, nevýhodou je ale větší množství soli - a samozřejmě zápach, pro který je někteří lidé milují a ti ostatní nenávidí. Zápach částečně řeší poslední posuzovaný výrobek - zrající sýr Harzer. Ten má naočkovanou povrchovou plíseň, podobně jako hermelín. Ta vytvoří souvislou vrstvu, která zápach podstatně omezuje.
Tvarůžky

V následujícím grafu si můžete porovnat poměr bílkovin k tukům. Tvarůžky vycházejí o mnoho lépe (vyšší hodnota = lepší):

Zajímavé je také srovnání ceny za doporučenou denní dávku bílkovin (50 gramů). Zde není vítězství tvarůžků tak jednoznačné, Jemné tvarůžky Breitunger vycházejí prakticky stejně jako Vegan Protein od firmy Reflex Nutrition; Olomoucké tvarůžky vycházejí dráže a nejdražší je denní dávka od firmy Sunwarrior:

Závěr si můžete udělat sami podle svých preferencí. Ale nezapomínejte, že doplnit proteiny dobrým steakem má také svoje kouzlo.
Poznámka: Článek není sponzorován, popisované výrobky jmenujeme zcela bez nároku na odměnu :-).