Jednadvacetidenní očistná hladovka - konečný účet

Pokud jste si přečetli, jak jsem absolvoval jednadvacetidenní očistnou hladovku, určitě vás zajímalo i to, jak se během ní měnily moje míry a váhy. Už mám za sebou i celou návratovou fázi, která, stejně jako hladovka samotná, trvala 21 dní. Nyní vám tedy pro porovnání přináším stejné grafy, ovšem rozšířené o údaje z návratové fáze. Co myslíte, že je na výsledcích největším překvapením?
Záznamy jsem prováděl úplně stejným způsobem jako při hladovce, čili vždy ve všední dny ráno. Měření tedy poměrně přesným způsobem zachycuje změnu parametrů během hladovky a jejich návrat opačným směrem poté, co jsem zase začal jíst. Předěl, kdy končí hladovka a začíná návratová fáze, je v grafech označen svislou žlutou čárou.
Hmotnost
Hmotnost se docela rychle vrací zpátky, ne však až na původní hodnotu. Začínal jsem na 80,1 kg, na konci hladovky jsem měl 69,1 kg a po návratové fázi to bylo 76,4 kg. Celkový úbytek váhy je tedy necelé čtyři kilogramy. Je zajímavé, že tuto konečnou váhu jsem získal už desátý den návratové fáze a pak už se váha nijak neměnila.
BMI (body mass index)
Pro jistotu si zopakujeme, že body mass index je číslo, které, spočítáno z vaší výšky a váhy, posuzuje množství vašeho tuku. Pro dospělého člověka by mělo být mezi 18,5 a 24,9; svalnatí lidé smějí mít více. BMI u mě stejně jako během hladovky tak i po ní kopíruje průběh hmotnosti - křivky obou grafů jsou si velmi podobné. Na počátku to bylo 25,9, na konci hladovky 22,3 a na konci návratovky je to 24,6.
Svaly, tuky, minerály
Graf ukazuje průběh hmotnosti svalů, tuků a minerálů. Velmi krásně je zde vidět, že během prvních čtyř dní návratové fáze, kdy jsem pouze pil šťávy a jinou tekutou stravu, se stav svalů, tuků a minerálů prakticky nemění. Následující dny prudce stoupá naměřené množství svalů, což v tomto případě musíme interpretovat nikoliv jako svalovou hmotu, nýbrž jako obsah střev, která se začínají zaplňovat tuhou stravou. Té trvá hodiny až dny, než projde celým zažívacím traktem, a tím navyšuje hmotu, která je měřicí váhou označena jako svaly. V druhé polovině návratové fáze už střeva pracují rychleji, takže se i rychleji vyprazdňují a svalové hmoty jakoby mírně ubylo. Znovu upozorňuji na jednu nástrahu návratové fáze, kterou jsem i já podcenil. Totiž že prvních několik dní návratovky se nedostavuje pocit nasycení, takže pokud chcete jíst až do okamžiku, kdy se budete cítit sytí, tak se budete cpát celý den, a stejně nasycení nepocítíte. I já jsem jedl více, než by bylo nezbytně nutné - příště by bylo vhodnější neřídit se pocity z těla a dávky jídla si raději pečlivě rozpočítat. Po třech týdnech návratové fáze se množství svalové hmoty ustálilo na 63,4 kg. Na začátku hladovky jsem si změřil množství svalové hmoty 63,6 kg, což znamená, že za celou hladovku a návratovku jsem na svalech ztratil pouhopouhých dvacet deka! Toto je nejzajímavější zkušenost z celé hladovky. Znovu tedy prohlašuji za naprosté nesmysly všechny zprávy o tom, že během hladovky přijdete o svoji svalovinu. Není tomu tak a nepřijdete ani o minerály - ty mi skončily na hodnotě 3,3 kg, což je nachlup stejně, jako když jsem s hladověním začal. Co jsem ztratil, jsou tuky. Těch jsem měl na začátku hladovky 13,2 kg, zatímco na konci návratové fáze to bylo 9,6 kg. Přišel jsem tedy o 3,6 kg tuků, kterých mi rozhodně není líto.
Procentuální poměry svalů a tuků
Je názorně vidět, že během hladovky procentuelní podíl tuků v těle klesá a procentuelní poměr svaloviny roste. Během návratové fáze se už procentuelní poměry v podstatě neměnily.
Index viscerálního tuku
Opět neuškodí, když si připomeneme, co to ten viscerální tuk je. Tento typ tuku vystýlá břišní dutinu a obaluje vnitřní orgány. Nějaké množství tohoto tuku mít musíme, protože poskytuje orgánům ochranu. Index viscerálního tuku je jisté magické číslo mezi nulou a dvacítkou, které nám říká, kolik toho tuku máme. Do devítky to ještě ujde, deset a více znamená, že si ho nosíme více, než je zdrávo. Zbavit se ho lze jen velice obtížně, zde ale názorně vidíte, že hladovka je velice účinnou metodou.
Krevní tlak
Krevní tlak neprojevoval žádné výrazné výkyvy ani během hladovky ani během návratové fáze. Diastolický tlak je prakticky neměnný; systolický tlak mírně poklesl. Subjektivně jsem nepociťoval nic zvláštního, co by stálo za zaznamenání.
Říká se, že hladový vlk lépe běhá - a co člověk? Má větší výkon? Fyzicky možná ne, ale jak je na tom s bystrostí a intelektem? Je škoda, že takové parametry v domácích podmínkách měřit nedokážeme. Rozhodně nemíním absolvovat IQ testy každý den ráno - za prvé na ně nevěřím, za druhé jsou časově velmi náročné, za třetí bych z nich nejpozději třetí den zcvoknul. Subjektivně jsem se ale opravdu cítil dobře, pracovní problémy jsem řešil rychle a s lehkostí. Jediné, co by se možná dalo věrohodně měřit, je rychlost reakce - určitě bude na trhu nějaký jednoduchý a objektivní měřič, nebo by ho šikovný kutil amatér dokázal vyrobit. Tak třeba příště...
Tím jsme na konci reportáže o jednadvacetidenní hladovce. Spolu se mnou jste mohli vidět, že během ní nedošlo k žádným komplikacím, natož krizím. Je zřejmé, že pro zdravého člověka je důkladná očista v podobě 21 dní bez jídla docela dobře zvládnutelná. Nejviditelnějším výsledkem je, že jsem lehčí o tři a půl kila tuků, a to především těch v břišní oblasti. Dalších výsledků si nejspíš všimnu v následujících týdnech či měsících. Kdyby tam bylo něco, co by stálo za zmínku, určitě vám o tom napíši sem do Elixíru mládí.
Všechny články série:
Jednadvacetidenní očistná hladovka - den po dni
Jednadvacetidenní očistná hladovka - statistika
Jednadvacetidenní očistná hladovka - cesta tam a zase zpátky
Jednadvacetidenní očistná hladovka - konečný účet (právě čtete)