Jak získat více času 2.

V předchozí části jsme se věnovali spíše teorii a nyní se podíváme na pár poznatků z praxe. Připravte se na to, že nic není zadarmo a že to bude znamenat určitou změnu životního stylu. Některá doporučení budou znít jako "slovo do pranice", ale věřte, že fungují velmi dobře.
Kde utíká nejvíce času a jak ho získat pro naše nové vize?
1. Zrušte sledování televize
Naprostá většina lidí je prostě na televizi zvyklá. Je to jednoduchý typ zábavy, který nás nijak nenutí přemýšlet, prostě jen konzumujeme. Zábava je to zcela pasívní a my vůbec nic nemusíme. Pohodlné, viďte? Schválně, kolik hodin denně u televize prosedíte? Nedal by se ten čas využít lépe?
U nás doma jsme měli televizi, když byli kluci malí a chtěli vidět pohádky nebo kreslené seriály. Postupně je to ale samo od sebe přestalo zajímat, možná i proto, že viděli, že my se s ženou na televizi vůbec nedíváme. A tak už několik let televizi vůbec nemáme. Máme o to víc času, který můžeme věnovat činnostem, které nás obohacují...
2. Zrušte neproduktivní vysedávání u počítače
Někdo má počítač pro práci, někdo pro zábavu. O práci není žádného sporu, já u počítače sedím 8 i více hodin denně - je to moje obživa. Ale nemám na počítači žádnou hru a hned tak mít nebudu - na to nemám čas. Také nepotřebuji trávit spoustu času na sociálních sítích - zběžně se podívám, co se děje, ale zabere mi to řádově minuty, určitě ne hodiny.
Hodně lidí, především z řad mládeže, ale také řada dospělých, má počítač pro zábavu. Bohužel, těch her, u kterých se něco naučí, je minimum, spíše jde o odreagování. Chápu, že si člověk občas chce užít radovánky, které poskytuje virtuální realita, že je někdy fajn inspirovat se procházením obsahu bez konkrétního cíle, ale neměla by to být pravidelná činnost. Dalším žroutem času jsou nejrůznější sociální sítě, kde se dá prohlížením, chatováním nebo přípravou příspěvků strávit celé hodiny. Pokud touto aktivitou nesledujete svůj profesní cíl, je potřeba si položit otázku: "Není to škoda času?"
3. Dobře si plánujte nakupování
Často vyrážíme na nakupování potravin a jiných spotřebních věcí po náhlém zjištění, že nám chybí něco důležitého pro přípravu jídla, které máme na dnešek v plánu. Vyjedeme, nakoupíme to chybějící plus pár dalších věcí, na které jsme si povzpomínali nebo spatřili v regálech, a hodina nebo i dvě jsou pryč. Přijedeme domů a vzápětí zjistíme, že už vlastně nemáme ovoce, zapomněli jsme toaletní papír nebo cokoliv dalšího, a tak zítra musíme do obchodu znova. A může se stát, že takto jezdíme nakupovat téměř každý den.
Přitom by stačilo dát lísteček na chladničku a připsat do seznamu vždy věc, kterou je třeba koupit. Lísteček může k zápisu využít každý z rodiny, kdo zjistí, že něco chybí, nebo má nějaké přání, co chce koupit. Před nákupem jen vezmeme lísteček a v obchodě jdeme na jisto bez zbytečného procházení regálů, které většinou znamená, že koupíme i to, co vůbec nepotřebujeme. Můžeme si také v telefonu vytvořit seznam obvyklých věcí, které kupujeme pravidelně, a ten využít v případě, že není k dispozici konkrétní lísteček s nákupním seznamem.
4. Občas držte půst
Občasným půstem vyřešíte hned několik věcí, především v oblasti zdraví, ale možná by vás nenapadlo, že také získáte více času. Denně strávíme u jídla zhruba jednu až dvě hodiny, plus nějaký čas na přípravu. Když jeden den v týdnu budete jíst jen ovoce a zeleninu bez tepelné úpravy nebo v případě jednodenní hladovky nebudete jíst nic, je to už docela cenná úspora, že?
Popsal jsem vám ty činnosti, které se v mém vlastním životě daly poměrně snadno odbourat. Pro někoho jiného může být například rozloučení se s televizí mnohem těžší, než bylo pro mě, ale zase třeba najde pár jiných činností, kde by se dal čas ušetřit. Pohlédněte na své dlouhodobé cíle, oživte si svoji motivaci, uvědomte si svoji silnou vůli - a čas ve prospěch vašich vizí určitě najdete.