Jak získat více času 1.

Nový rok je tady, řada z vás si dala nová předsevzetí, jak změnit a zlepšit svůj život, a nyní nastává čas ta předsevzetí plnit. Určitě by se sem hodila poznámka o motivaci a silné vůli, ale to už jistě znáte. Raději navážu na článek o tom, jak si správně dávat předsevzetí, a povíme si, jak na všechny ty skvělé plány vůbec získat čas.
Jak získat dostatek času, to je problém, který trápí většinu z nás. V pracovním a manažerském prostředí na to vzniká spousta koncepcí, ale dnes si uvedeme několik zásad, jak co nejlépe zvládnout práci s osobním časem.
1. Mějte zcela jasno ve svých dlouhodobých cílech
Od toho je třeba začít. Je třeba mít jasno v tom, jak chcete žít a čeho chcete dosáhnout. To bude váš opěrný bod. K němu vztáhnete veškerou motivaci. Bude dobře, když si je napíšete do sešitu - především proto, abyste je dokázali správně naformulovat a popsat. Tím vaše cíle dostanou jasnější obrysy a budete ji je více uvědomovat.
2. Vytipujte si vaše každodenní činnosti, které nevedou k vašim cílům
Pokud jste prošli všechny vaše činnosti poctivě, najdete mezi nimi mnoho takových. Tyto každodenní činnosti, které nevedou k vašim cílům, si také zapište. Určete si, s kterými z nich se můžete bez problémů rozloučit a udělejte to hned. Například: Sledujete každý den televizi? Co vám to dává? Přináší vám to informace, které potřebujete k naplnění vašich cílů? Pak je to v pořádku. Ale co když jen zabíjíte čas, protože se vám do ničeho nechce a toto je velmi pohodlná zábava? Pak tu televizi omezte - nejlépe na nulu. Vysedáváte s kamarády u piva? Hrajete počítačové hry? Konverzujete s desítkami přátel po internetu? Co z toho vám doopravdy slouží a co vám jen žere čas?
3. Vytipujte si vaše každodenní činnosti, které slouží vašim cílům
Ty si také napište do sešitu. To jsou činnosti, které je cenné rozvíjet. Věnujte jim všechen ten čas, který jste získali omezením činností z předcházejícího bodu. Tyto tři základní body jsou na první pohled jednoduché, ale není tomu úplně tak. Problém je v tom, že cesta k dlouhodobým cílům často není jednoduchá, a tak si podvědomě stanovujeme cíle jednodušší, krátkodobé, snadno splnitelné. Ty ale zpravidla nemají žádný vztah k těm cílům dlouhodobým a slouží jen jako alibi pro naše svědomí, abychom sami sobě zdůvodnili, proč se nevěnujeme těm cílům dlouhodobým a důležitým.
Uvedu příklad: Dejme tomu, že máte problém s nadváhou a vy víte, že byste s tím měli něco dělat. To znamená chodit do fit-centra, cvičit, nebo pravidelně běhat, jezdit na kole a podobně. To samozřejmě není pohodlné a tak se postupně objevují různé důvody, proč to nejde. Spoustu práce, kterou je třeba dokončit. Udělat doma generální úklid. Navařit pro rodinu - složitá a pracná jídla, která zaberou půl dne. Pokecat s kamarádkou, která má zrovna "depku". Atd. atd.
Na dlouhodobé cíle nezbyde čas, protože přednost dostávají krátkodobé cíle. Když se vás potom někdo zeptá "Proč necvičíš?", odpovíte "Když já vůbec nemám čas. Víš, co všechno musím dělat?" a pohotově vám odrecitujete deset věcí, které byste ve skutečnosti vůbec dělat nemuseli. Co s tím?
Přidáme bod čtvrtý:
4. Neodvádějte vaše úsilí k nepravým alibistickým cílům
Buďte sami sobě psychologem a naučte se tyto situace rozpoznávat. Neutíkáte k nějakému náhradnímu cíli jenom proto, abyste se nemuseli věnovat něčemu důležitému, ale obtížnému? Když se u něčeho takového přistihnete, i toto si zapište do sešitu, abyste si to více uvědomili. Příště se podíváme na praktickou stránku věci.