Jak správně odpočívat?

27.08.2021

To je přece jednoduché - někam sebou praštím a nic nedělám, ne? No - ne že by to vůbec nefungovalo, ale můžeme to udělat lépe. Především, nicneděláním se nám nepodaří vypnout mysl. Ta si pořád točí ten svůj kafemlejnek, pořád řeší naše (většinou zbytečné) starosti, pořád nás něčím zaměstnává. Tělo si možná nějak odpočine, ale vyčerpaní jsme pořád. Takže jak na to? Jak správně odpočívat?

Prozradím vám to: Odpočívat můžeme aktivně - aktivitou za pomoci jiné oblasti našeho já, než kde jsme unavení. Chcete příklad? Ne nadarmo mi osud dal sedavé zaměstnání a k tomu velikou zahradu. Práce mám až nad hlavu - tam i tam, ale věřte nevěřte, skvěle si přitom odpočinu. Když v pátek po náročném pracovním týdnu přijedeme na chalupu, je to opravdu úžasná věc vyjít na čerstvý vzduch, vzít do ruky rýč, sekyru nebo třeba křovinořez a pustit se do práce.

Jsem tady a teď. Rázem zapomenu na starosti ze zaměstnání, nehoní se mi hlavou, co jsem za ten týden udělal a co neudělal, co jsem nestihl a budu muset dohnat v pondělí, jak si naplánovat pracovní schůzky tak, abych je všechny stihnul a na žádnou nezapomněl atd. atd.

Udělám na zahradě spoustu užitečných věcí, případně sklidím, co se urodilo, a psychicky si perfektně odpočinu. Pravda, fyzicky jsem odrovnaný, ale v pondělí ráno opět usednu v kanceláři na židli a mám pět dní na to, abych si fyzicky odpočinul. Ale moje hlava, okysličená čerstvým vzduchem ze zahrady, jede na plné obrátky a svou náročnou práci zvládám s nadhledem a beze stresu.

A tak pořád dokola... Troufám si tvrdit, že kdybych neměl tu zahradu a s ní spojenou fyzickou práci, snad bych ani neměl v práci takovou inspiraci a výkony, jaké mám. Tím střídáním psychické a fyzické práce se neustále nabíjíme. Vše jde v kruhu. Psychická práce se proměňuje ve fyzickou energii a fyzická práce se proměňuje v duševní energii. Jsme pořád aktivní a neustále si přitom dobíjíme energii. Rozvíjíme si obě stránky naší osobnosti. Je to podobné jako energie jin a jang - jedno se přelévá v druhé a naopak, jedno je součástí druhého.

Kdo pracuje duševně, měl by si hledat koníčka, který ho fyzicky důkladně zaměstná. Zahrada je ideální, ale může to být i sport, turistika a podobně. A kdo pracuje fyzicky, může hledat činnosti hlavou - učit se cizí jazyk, číst si, nebo třeba jen luštit křížovky, hrát šachy, mariáš, poker (ale jen doma o žetony, do kasina prosím raději nechoďte...)

Nedávno jsme měli na chalupě partu zedníků, kteří nám dělali novou fasádu a pár dalších věcí. Já jsem v ten čas měl dovolenou a stavěl jsem zídku z pískovcových kamenů, spojenou betonem. Mladíci, kteří každou chvíli potřebovali přestávku, koukali na mě, chlapa po šedesátce, jako na zjevení. Jak hážu jednu míchačku za druhou, vozím beton a skládám šutry - celý den v kuse a bez přestávky. Volali na mě - "Šéfe, jak to, že vy vůbec neodpočíváte?" Říkám jim - "No, já odpočívám právě takhle, já se tím nabíjím. Víte, jak já si tím skvěle odpočinu?"

V pondělí zase sednu k počítači, ruce a záda budou asi bolet, ale hlava pojede na 200%.