Jak si vypěstovat silnou vůli 3.

Mít silnou vůli je přáním mnoha lidí a i zde na Elixíru mládí patří články o silné vůli k těm nejnavštěvovanějším. Získat silnou vůli ale není jednoduché, zvláště když nemáte silnou vůli. Je to začarovaný kruh, něco jako konzerva s klíčkem na otevření uvnitř. Přinášíme vám proto volný cyklus drobných krůčků, které by vám mohly s budováním silné vůle pomoci. Každý krůček bude relativně jednoduchý, bude po vás chtít jen nepatrnou změnu ve vašich zvycích. Čím tedy dnes začneme?
Dnes se zaměříme na malé každodenní situace, kdy můžeme něco malinko vylepšit, aniž by nám to zabralo více jak pár vteřin. To je osvědčený návod, který nám dává mistr silné vůle a hypnózy Břetislav Kafka v knihách "Kultura rozumu a vůle" a "Nové základy experimentální psychologie". Budeme pracovat podle následujícího schématu:
Situace
To je jakýkoliv stav, který není úplně ideální a který můžeme velmi snadno napravit.
Reakce
To je jednoduchý úkon, tak na tři vteřiny našeho času, kterým situaci napravíme.
Nejlépe to pochopíme na příkladech. Spatříme doma nedovřený šuplík? Jdeme a dovřeme jej. Je v koupelně nezavřená zubní pasta? Když si toho všimneme, tak ji zavřeme. Válí se na zemi nějaký drobek? Tak jej sebereme. Atd. atd. Podstatou celé této hry je toto: Když si věci nevšimneme nebo to necháme být, tak se vlastně vůbec nic nestane. Ale když si jí všimneme a uděláme ten jednoduchý úkon k nápravě, tak za prvé zlepšíme naše prostředí a za druhé posílíme naši vůli.
Berme to opravdu jenom jako hru. Tuto hru můžeme rozšířit i na své vlastní zvyky a zlozvyky: Vstáváme od stolu? Tak za sebou zasuneme židli. Dopili jsme pití? Tak vezmeme hrnek nebo sklenici a uklidíme do kuchyně. Dobrali jsme na WC papír? Usnadníme to příštímu návštěvníku toalety a doplníme jej. Procházíme hlavními domovními dveřmi v nočních hodinách, takže bychom měli zamknout? OK, vrátíme se, i když už jsme na schodech, a zamkneme. Atd. atd. Znovu připomínám - všechno jsou to drobnosti, které když neuděláme, tak se v podstatě nic zlého nestane.
Ve skutečnosti mohou nastat tři případy:
A) Ničeho si nevšimneme. V tom případě se nestane vůbec nic - ani dobrého, ani zlého.
B) Všimneme si, ale vykašleme se na to. Z pohledu chodu domácnosti se nic zvláštního neděje, ale z pohledu rozvoje silné vůle zbytečně ztrácíme. Naše vůle je tím oslabena.
C) Všimneme si a věc napravíme. Naše prostředí získává a naše posílená vůle také. Je skvělé, když si třeba ze začátku závady nevšimneme, ale pak si ji uvědomíme, a i když se nám vůbec nechce, vrátíme se a napravíme ji. To jsou přesně ty okamžiky, kdy naše vůle sílí nejvíce. Je ale důležité, aby naše pozornost k drobným nedostatkům nebyla ostatním členům domácnosti či dokonce návštěvám na obtíž. Vše by mělo být nenucené a víceméně ledabylé. Pokud bychom například po návštěvě ihned sbírali případné drobky pod stolem, dokud u nás návštěva ještě sedí, bude jim to zcela jistě na obtíž. Jakmile návštěva odejde, klidně ty drobky posbírejme, ale určitě to nespěchá tolik, abychom se jim plazili mezi nohama.
Čili chovejme se s rozumem a přiměřeně situaci. Pro začátek se můžeme soustředit jen na jednu jedinou věc - třeba abychom vždy po sobě sklidili se stolu. A když náhodou zapomeneme a uvědomíme si to, vrátíme se a uděláme to. Jakmile si tu jednu zvolenou věc osvojíme a zvládneme, můžeme si okruh zájmu rozšiřovat - až postupně budeme reagovat na cokoliv, co jsme schopni za cenu pár vteřin napravit - i tehdy, když se nám opravdu, ale opravdu nechce. Naše vůle sílí...
Všechny články série:
Jak si vypěstovat silnou vůli 1.
Jak si vypěstovat silnou vůli 2.
Jak si vypěstovat silnou vůli 3. (právě čtete)
Jak si vypěstovat silnou vůli 4.
Jak si vypěstovat silnou vůli 5.
Jak si vypěstovat silnou vůli 6.