Jak sbalit kluka? Díl II.

01.03.2019

V předchozím článku Jak sbalit kluka I. jsme se věnovali spíše zevnějšku, nyní se pojďme podívat na předpoklady, které začínající vztah významně ovlivňují.

1. Buďte ženou

Tohle je obtížné k vysvětlení, ale pokusím se. Pokud hledáte partnera, pak vězte, že mu musíte být partnerkou. Nemáte být dítětem, za které bude muset všechno řešit, nemáte mu být matkou, která ho bude řídit. Nemáte být ani jeho kamarádem, který s ním bude kecat u piva, nebo soutěžit. To jsem šel jednou po ulici, když z blízké restaurace vyšla dvojice. Dívka (mohlo jí být tak pětadvacet) se nemohla zorientovat, a tak se pištivým hlasem ptá: "Pepííí, kde máme autííí?". Co Pepa odpověděl, už nevím, ale z téhle dívčiny stylizace do tříletého dítěte mi docela zatrnulo. Nejsem psycholog, ale je velmi pravděpodobné, že dívka bude hrát předškolní holčičku i v mnoha jiných a důležitějších záležitostech. Čili že všechnu zodpovědnost za sebe přehraje na Pepu. O roli matky poučovatelky jsme již psali, tak si případně přečtěte náš starší článek "Hrajte mladé role". Kromě toho, že z principu věci byste se dělala starší než jste, tak navíc byste uvedla rozvíjející se vztah do nerovnováhy a do vaší vnucující se dominance. Muž, toužící po partnerce, bere nohy na ramena a jde hledat jinde.

Nechovejte se ani jako partnerův další kámoš a už vůbec nepoužívejte hrubší slovník, kterými se děvčata často snaží připodobnit mužům nebo aspoň "zapadnout do party". Nebuďte dalším mužem v jeho okolí, buďte ženou. Muž chce ve vás nalézt to, co mu jeho kamarádi nemohou dát. Tedy lásku, milování, romantiku. Pokud vsadíte na tyhle tři věci, získáte mnoho šancí. Samozřejmě jenom na tom vztah nezůstane a nastupuje vzájemné sdílení, plánování, budování - ale to až později. 

2. Vypořádejte se s minulostí

Toto je možná nejpodceňovanější podmínka. Chcete-li najít lásku, vaše srdce musí být naprosto čisté a zbavené všech vazeb na předchozí vztahy. Nesmíte si tam ponechat lásku nebo zamilovanost k někomu jinému, s kterým ten vztah buď skončil, nebo se z nějakých důvodů nemohl rozvinout (to je často třeba zamilovanost k ženatému muži, který se nechce rozvést). Pokud ve vašem srdci zůstal jen kousíček z předchozího vztahu, nedopadne váš nový vztah dobře. Vaše srdce se nebude moci novému vztahu plně otevřít. Stejně tak je nutné, abyste se zbavila jakékoliv nenávisti k předchozímu partnerovi - dokonce i tehdy, jestliže se zachoval hanebně. Zkuste v sobě najít dostatek síly k tomu, abyste se s věcmi vypořádala, vzala je, tak jak jsou a dovolila jste, aby se vaše zklamané srdce očistilo a otevřelo novému vztahu. Starý vztah a staré křivdy nesmí zavazet a ujídat z vaší pozornosti, kterou byste mohla věnovat novým příležitostem. Více jsme k tomuto tématu napsali v článku "Očista partnerských vztahů", tak se tam případně podívejte. 

3. Na nikoho nic nehrajte

Tohle je také důležité. Nic nepředstírejte a nedělejte ze sebe někoho, kým nejste. Pokud je muž například vášnivý cyklista a vy si chcete zajistit jeho přízeň, může být pro vás lákavé to na něj hrát a dělat ze sebe zanícenou cyklistku. Ale pokud to nemáte v krvi, pak vás pravidelné výlety každý víkend omrzí a bude čím dál těžší s mužem držet tempo. Brzy si začnete vymýšlet - "Dneska se mi nechce, jsem moc unavená", "Tentokrát nepojedu, slíbila jsem mamince, že jí pomohu s úklidem" a podobně. Věřte mi, hraní bere spoustu sil a energie a hra navíc časem ztrácí kouzlo, omrzí se. Potom většinou v nějakém vypjatějším okamžiku popustíte uzdu nahromaděné frustraci a dojde k rozčarování. Najednou jste někým jiným, než za koho vás muž považoval, a může si klást otázku, na kolik vám může důvěřovat v ostatních věcech? To bude pro něj těžké a na obzoru se už pomalu rýsuje rozchod... 

4. Mějte dostatek času

Uspořádejte si svůj život a zejména své zaměstnání tak, abyste měla pro muže - až se ve vašem životě objeví - dostatek času. To není o tom, že by váš čas patřil jemu, to je o tom, že jde o váš společný čas, který strávíte spolu - a je jedno jak. Ten společný čas je důležitý. Stěží se rozvine vztah mezi dvěma lidmi, z nichž jeden (nebo oba) tráví celý den v zaměstnání, s rodiči, na tréninku či podobně. Takže pokud jste třeba obchodnice s kosmetikou a objíždíte zákaznice od sedmi ráno do jedenácti večer, budete s tím muset něco udělat. Mimochodem, tenhle problém se týká spíše mužů; zde jej uvádím jen pro úplnost.

5. Mějte své osobní koníčky či projekty

Kdysi se mě jedna kamarádka, s kterou jsme si hodně důvěřovali, ptala, proč ji muži zničehonic opouštějí. Vždycky měla nějaký vztah a najednou ten muž odešel - bez zjevné příčiny. Přitom to byla (a určitě stále je) velice hezká, milá a vzdělaná. Znal jsem ji velice dobře, a přesto jsem marně hledal odpověď. Až teď, po mnoha letech, si myslím, že jsem na stopě. Ona totiž nebyla nikde ukotvená. Neměla žádné zjevné zájmy, žádné koníčky ani žádný dlouhodobý projekt, kterým by se zabývala. Když byla s mužem, tak tam vždycky tak nějak byla, plula prostorem a časem, ale nebylo nic, co by přišlo do vztahu spolu s ní. Nebylo nic, čím by toho partnera přitáhla k nějaké společné činnosti. Neúčastnila se ani zájmů a koníčků partnera a spolu si také žádný společný projekt nevytvářeli. Žili spolu a spali spolu, občas si někam společně zajeli, ale to bylo tak všechno. Myslím si, že je nesmírně důležité, aby dva partneři měli nějaký dlouhodobý společný zájem, projekt, cíl. V manželství jsou to nejčastěji děti, ale bezdětné páry by si měly hledat jakýkoliv jiný projekt a zájem, který by je spojoval. 

Pak je velmi dobré, když do vztahu přijdete s nějakým svým koníčkem, zájmem či projektem, kterého se držíte a ke kterému se partner může připojit (pokud chce). Dává vám to i určitou nezávislost na partnerovi a nezůstanete ve vzduchoprázdnu, když se vám zrovna nemůže věnovat.

Jestliže se vám podaří zvládnout všech deset bodů z článků "Jak sbalit kluka I" a "Jak sbalit kluka II",  pak jste uvařila správný elixír lásky, jste plně otevřená novému vztahu a věřte mi, bůh, osud či existence (vyberte si, co je vám nejbližší), vám lásku velmi brzy přivede.