Jak na nespavost

25.10.2016

Když se mě známý zeptal, jestli znám něco na nespavost, tak jsem docela zaváhal. Přemýšlel jsem nad tím a uvědomil si, že to je široké a komplikované téma. Především, obtížně se odlišuje, co je příčinou a co je následkem. Pokud nemůžeme spát, ztrácíme svoji pohodu; pokud nemáme obvyklou pohodu, nemůžeme spát.

Klíčem k vyřešení nespavosti je rozpletení tohoto zamotaného klubka a odhalit, kde je ta nejhlubší příčina. Zpravidla to jsou nějaké osobní trable. Vedle toho si samozřejmě pohlídáme druhotné podmínky, které nám nespavost zvyšují nebo naopak snižují. Pojďme na to...

Vyzkoušejte následující kroky:

1. Vyžeňte brouky z hlavy

Starosti a nevyřešené osobní problémy jsou nejčastější příčinou nespavosti. Hlavou se nám neustále honí myšlenky, co nás nepříjemného očekává a co budeme muset chtě-nechtě řešit, navíc většinou s lidmi, kteří nám "nesedí". V hlavě si přehráváme fiktivní rozhovory, které nás pravděpodobně čekají a hledáme správné reakce na "oponenta". A tak stále dokola řešíme veškeré trable s partnerem, s bývalým partnerem, s šéfem v práci, se správcem konkursní podstaty z bývalé práce, atd. atd. Hlava pořád něco šrotuje a spánek ne a ne přijít. Jediná naše šance je vyhnat ty brouky z hlavy - alespoň navečer. A pochopitelně - všechny ty osobní problémy vyřešit co nejrychleji a jednou provždy, aby se nám už nevracely. 

2. Po dvacáté hodině už doma nic nedělejte

Moje zásada je, že po osmé hodině večerní by měl člověk jen relaxovat. To znamená, že si musím svůj čas zorganizovat tak, aby se všechny důležité věci vyřešily předtím. Pak už řeším jen neodkladné "katastrofy", jako například vyhozené pojistky, ucpaný záchod nebo doučování matematiky... 

3. Mějte dostatek pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu

Nejlépe se mi spí, stejně jako mojí ženě, na chalupě, zvlášť když jsme byli předtím celý den na zahradě. To totiž znamená zdravý pohyb, přiměřenou fyzickou námahu, dostatek čerstvého vzduchu - a úžasnou pohodu. Kdo zahradu nemá, může si udělat před spaním hodinovou procházku, to také pomůže. 

4. Vezměte si do postele knížku

Když zvolíte správný titul, spánek přijde raz dva. Nejlepší jsou složité filozofické knihy, nad kterými musíte přemýšlet. Nevím jak vám, ale mně se nad takovou knihou začnou velice rychle klížit oči, tak ji odložím a za chvíli spím jak dudek... 

5. Vyhněte se alkoholu a kofeinu

Pokud víte, že máte problémy s nespavostí, vyhněte se (aspoň dočasně) alkoholu a nápojům obsahujícím kofein. Alkohol má tu vlastnost, že ze začátku může uspávat, ale pak často nastupuje několikahodinové období, kdy naopak uprostřed noci nemůžeme několik hodin spát. Znovu usneme až nad ránem, a pokud vstáváme do práce, spánku si opravdu neužijeme. Kofein působí jinak - ale především nevyzpytatelně. Máme s ženou na vlastní kůži ověřeno, že když se stravujeme výhradně lehkými jídly, citlivost na kofein se velice zvyšuje, a pokud si během dne dáme čaj nebo kávu, jsou se spaním velké potíže. Další věcí, která působí proti klidnému spánku, je močopudnost kofeinu a alkoholu. O té se také nedá přesně říci, kdy se projeví - záleží na mnoha metabolických pochodech, jejichž konečným produktem je kyselina močová. Proměna až sem může trvat pár minut, ale taky pár hodin - což může být právě v okamžiku, kdy uléháme do postele.

6. Pravidelně a hluboce dýchejte

Pokud se převalujeme v posteli a spánek ne a ne přijít, hodně pomůže zaměřit se na dech. Je potřeba podpořit parasympatický nervový systém, který se stará o imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání a je nejaktivnější v noci v průběhu spánku. Podpoříme ho tím, že protáhneme dech, tj. snížíme frekvenci nádechů a výdechů. Můžeme se třeba nadechovat na čtyři doby a vydechovat také tak. "Raz-dva-tři-čtyři" (nádech) a "Raz-dva-tři-čtyři" (výdech). Můžeme to také místo počítání podpořit mantrou, kterou si sami vymyslíme, například "Chce-se-mi-spát" (nádech), "Br-zy-u-snu" (výdech). Za chvíli se nám začnou čísla nebo slova plést a vzápětí už tvrdě spíme :-)

Funguje vám i nějaký jiný osvědčený recept? Budeme rádi, když se o něj s námi podělíte.