Hladovkář v rodině II. - Jak se chovat k hladovějícímu v rodině

31.01.2016
Máte v okruhu svých blízkých někoho, kdo chce hladovění podstoupit? Nebo někdo ve vašem okolí právě hladovku drží? Pak se vám bude hodit pár rad, jak se k takovému člověku chovat.


Mít doma člena rodiny, který podstupuje hladovku, nežádá od zbytku rodiny vůbec žádnou akci, krom určité míry ohleduplnosti a empatie. To znamená, že

  • Nevaříme žádné speciální delikatesy, bereme ohled na to, že hladovějící si je s námi nemůže dát.
  • Rodina se stravuje běžným způsobem - v období hladovky u nás doma preferujeme spíše taková jídla, která chutnají dětem a hladovějícímu moc ne, takže my si to v té době takzvaně "užijeme" a hladovějící je rád, že to nemusí.
  • Vypozorovala jsem, že když můj muž drží hladovku, tak i my ostatní jíme míň. Stává se, že kluci odmítají klasickou večeři, ale chtějí jenom něco lehčího, třeba ovoce nebo zeleninový salát. Dá se říct, že zbytek naší rodiny je ve svém stravování spontánně skromnější.
  • Hladovějící prochází různými fázemi, mezi které patří tzv. acidózní krize. V té době je z hladovějícího výrazněji cítit aceton. Je dobré upozornit ho taktně na tuto skutečnost, protože hladovějící to sám necítí, a může se tak vyvarovat toho, aby působil nepříjemně v kontaktu s lidmi. Může si třeba v práci častěji vyčistit zuby, nebo se lehce stříknout parfémem. V době urputné acidózy je totiž cítit i kůže. Pomůžeme tedy hladovějícímu v tom, aby si ho nikdo zbytečně nevšímal.
  • Pro hladovějícího je jistě přínosem přítomnost stálého pozorovatele, kterým může být jen osoba velmi blízká, které dotyčný zcela důvěřuje. Během hladovění mohou nastat různé situace. Může nastoupit únava, a pak je dobré, aby měl hladovějící nad sebou bdělý dohled, nebo naopak může nastat pocit, že je mu tak moc fajn, že by mohl skály lámat. A pak je dobré, aby tu byl někdo, kdo hladovějícího trošku uzemní, připomene, že se nachází ve výjimečném režimu, ve kterém je potřeba šetřit energii.
  • Přítomnost blízké osoby je dobrá i z toho důvodu, že převezme na svá bedra starosti běžného dne, odfiltruje hovory se známými, omluví případnou neúčast při pozvání na nějakou akci atd. Blízká osoba je tu prostě od toho, aby se hladovějící mohl věnovat sám sobě podle svých potřeb, aniž by okolí zaznamenalo, že se něco děje.
  • Je potřeba respektovat přání hladovějícího. Pokud si přeje být sám a nechce být rušený, tak se nevnucujte a buďte stranou. Přítomnost hladovějícího v rodině vždy vyžaduje oboustranné pochopení, ohleduplnost a toleranci. Toto mějte vždy na paměti, ať už jste zrovna ten hladovějící, nebo jste tím normálně fungujícím zbytkem rodiny.

Hladovkář v rodině I. - Co dělat, když chci držet hladovku