Hladovka z pohledu mé ženy

12.03.2019

Ne pro každého jsou hladovky vhodné. Moje žena je nedrží, protože to tak necítí. Jak se tento její postoj promítá do vztahu ke mně? Podporuje mne, nebo mi to rozmlouvá?


"Zdeněk byl zvyklý držet kratší půsty, na to jsem byla zvyklá. Ale delší hladovka? Dva nebo tři týdny bez jídla? Zní to jako hazard že? Na druhou stranu jsem viděla, že můj muž přípravu nepodceňuje, pročetl si dostupnou literaturu (MUDr. Partyková, Gennadij Malachov) a měl dost jasnou představu o tom, proč do toho hladovění chce jít a také jaký očekává výsledek. Zároveň jsem důvěřovala tomu, že je dostatečně soudný a zkušený na to, aby nepřekonával nějaké rekordy, ale postupoval vždy podle toho, jak se cítí.

Z mé strany tedy byla jasná podpora a ochota pomáhat průběžným předáváním postřehů a vytvářením optimálního prostředí. Strach jsem neměla, protože jsem po celou dobu byla nablízku a viděla jsem, že je v pohodě a nic převratného se neděje. 

Nejméně sympatické jsou mi suché hladovky. Já sama si bez vody neumím představit ani jediný den, takže tento způsob očisty pro mě bylo dost těžké mentálně přijmout.

Držet hladovku je náročné jak pro hladovějícího, tak pro celou rodinu, ale zdravotní benefity, které tyto procedury mému manželovi přinesly, určitě stály za to.

Já sama hladovky nedržím, necítím k tomu žádnou potřebu. Nejdéle jsem držela půst o vodě 3 dny, zhubla jsem 3 kila, doslova se mi propadlo břicho a celkově jsem se cítila hodně slabá. Dospěla jsem k závěru, že tohle nebude cesta pro mě. Svou roli hraje i fakt, že nemám žádnou nadváhu ani viscerální tuk, sedí mi spíš pravidelná každodenní střídmost, případně krátký půst. Takže já se do hladovek nepouštím, ale zase se mi velmi osvědčila očista jater a žlučníku. Každý prostě potřebuje něco jiného a jediná správná rada nebo cesta neexistuje.  

Doporučuji proto, abyste byli vždy tolerantní k pocitům a potřebám toho druhého, sami abyste vždy dobře zvážili co a proč děláte a abyste po celou dobu procedury byli bdělí, pozorovali a pociťovali změny v těle a podle toho zodpovědně jednali."