Hezký den přeju

11.06.2018

Minule jsme psali o tom, jak vhodně volenými barvami oblékání můžeme působit na sebe a dokonce i na své okolí. To ale zdaleka neplatí jen o barvách. Asi vám neřeknu nic nového, když budu tvrdit, že naše nálada je nakažlivá. A jsme-li v dobré náladě, naše okolí to vnímá a reaguje. Naši blízcí, s kterými žijeme - partner(ka) a děti - citlivě reagují na naši náladu, a jsme-li v pohodě a samý úsměv, budou oni také.


To je velmi důležité, protože to pak působí i opačně. Pokud jsme doma zdrojem pohody a dobré nálady, získají ji i ti ostatní - a ti zase naopak podpoří svou dobrou náladou nás, když to někdy přece jen potřebujeme. Vězte, že podobným způsobem si můžeme "vytrénovat" mnohem širší okolí, než jen naši rodinu. Zkuste například ve vašem oblíbeném obchodě, kde si každé ráno kupujete svačinu, při odchodu říci nikoliv "Na shledanou", nýbrž "Na shledanou, přeji krásný den!". 

Napoprvé vás prodavačka možná "vypustí", ale napodruhé nebo nejpozději napotřetí už s úsměvem připojí "...vám taky". A po čase už vás bude sama vítat s úsměvem a podobným přáním - hezkého dne, v pátek krásného víkendu a podobně. No řekněte, nestojí to za to, aby vás lidé v širokém okolí vítali podobným způsobem? I ti, co vás vlastně znají jen od vidění? 

Pak, i když se vám ranní vstávání moc nepovede, nejpozději v tom obchodě ráno obdržíte od prodavačky úsměv a upřímné přání krásného dne. Jeden můj známý, jmenuje se Viktor, zdraví každý den ráno své kolegy v práci slovy "Dobré jitro!" a připojí zářivý úsměv. No uznejte sami, není to mnohem krásnější, než obligátní "Dobrý den", "Ahoj" nebo "Čau"? Kolegové jsou vytrženi z bezmyšlenkovitého přijímání a rozdávání pozdravů a všimnou si, že jim Viktor opravdu přeje něco hezkého. No, Viktor je šťastný, má hodně přátel a vy jistě chápete, proč. 

Poučení: Jak působíte na okolí, tak bude okolí působit na vás. Pokud si chcete vytvářet a udržet dobrou náladu, darujte ji ostatním - a oni ji zase darují vám.