Elixír mládí - to je styl

21.06.2014

Kdo se vydá cestou Elixíru mládí, přijímá určitý styl přemýšlení, chování a vnějšího projevu. Samozřejmě, nejdůležitější je ten styl přemýšlení, protože ten je tím skutečným impulsem ke změně. Chování pak tu změnu realizuje a ten vnější projev je výsledkem a inspirací pro ostatní. Cesta k trvalému mládí je zcela jistě silně individuální, ale Elixír mládí poskytuje onen jednotící styl, který vás jasně povede nejen na začátku vaší cesty, ale i v mnohem pokročilejších fázích. Podívejme se na to, co vlastně styl Elixíru mládí znamená.


Vyznavač Elixíru mládí přijímá určité hodnoty a vzorce svého chování s vědomím, že ho vedou k dlouhému bytí zde na světě. Zároveň dává svému bytí vyšší smysl, aby bůh, existence či osud (vyberte si co je vám nejbližší) měl dobrý důvod vás tu ponechat co nejdéle. Vyznavač Elixíru mládí naplňuje tyto principy:  

1. Je pohodář

Pohoda patří mezi základní principy našeho Elixíru mládí. Je tak velmi těžké připravit vyznavače Elixíru mládí o pohodu a dobrou náladu. Pohodu si vědomě vytváří a udržuje. Oporou je mu jasné vědomí, kde jsou hodnoty tohoto světa. Ty leží mimo materiální svět a nikdo mu je nedokáže vzít. Případnou "srážku s blbcem" bere s nadhledem, podobně jako přírodní katastrofu, nad kterou nemá žádnou moc.

2. Je trvale aktivní 

Pořád něco podniká, pořád něco tvoří, pořád něco plánuje. Slovo nuda nezná a lidem, kteří o nudě mluví, nerozumí. Poznámka: Je běžné, že vyznavač Elixíru mládí navštěvuje veřejné či individuální kurzy duševních či tělesných aktivit. Moje žena Jolana pravidelně chodí do kroužku keramiky a přinesla už spoustu krásných výrobků, které spoluvytvářejí naše krásné životní prostředí. Začala také chodit na opravdu ortodoxní jógové cvičení pod vedením mimořádně zkušené paní Míly Mrnuštíkové. Já, coby nadšenec pro squash, chodím na pravidelný trénink (obvykle dvakrát týdně) pod vedením skvělého Patrika Neuwirtha a jeho zásluhou dovedu pěkně prohnat kluky, kteří jsou o třicet let mladší než já. 

3. Dbá na správné stravování 

Je si vědom toho, že výrobci potravin jdou nikoliv za kvalitou, nýbrž za nejnižšími náklady. Vyznavač Elixíru mládí tak důsledně sleduje složení a kvalitu potravin, a pokud něco nehraje, dává přednost vlastní produkci. Může si tak, stejně jako my, vyrábět vlastní chleba, vlastní jogurt a řadu dalších základních potravin. Poznámka: Dneska jsem si chtěl koupit nějaké kvalitnější kakao, tak jsem v supermarketu vyhledal regál jisté věhlasné "bio" firmy. Ale vždycky se dívám na složení. Ech, hrome! 65% třtinového cukru a jenom 35% kakaa! No tohle přece kupovat nebudu! 

4. Trvale se vzdělává

Stále pracuje na svém sebezdokonalování. Rozšiřuje si vzdělání, učí se jazyky. Neznamená to, že každý musí mít univerzitní titul, ale vzdělání je třeba si rozšiřovat. Jedině tak pak poznáme, co je pro nás dobré a co nikoliv. Vzdělání je také nezbytným předpokladem pro následující bod: 

5. Je ekonomicky zajištěný

Vyznavač Elixíru mládí cílevědomě pracuje na své dobré finanční situaci. Je si vědom toho, že zdraví a dlouhověkost něco stojí, a tak si buduje zajištěné postavení a z toho vyplývající slušný příjem. A pokud by se cokoliv pokazilo, má vždy připravený plán B - co by udělal, aby se co nejdříve vrátil na srovnatelné, ne-li lepší postavení. Vyznavač Elixíru mládí je prostě bohatý - svou vlastní zásluhou. 

6. Nepodléhá manipulaci

Kolem nás je mnoho subjektů, kteří chtějí na nás vydělat, a tak nám vnucují různé názory, představy či přání. Většinou je to zabalené do lákavých marketinkových formulací a tlačené do nás všemi viditelnými i neviditelnými cestami. Bezprostřední nebezpečí je ve vnucování nekvalitních potravin, které mohou náš život významně zkrátit. Vyznavač Elixíru mládí je ale schopen rozpoznat, co mu slouží a co ne, a veškeré reklamní bláboly ignoruje. Nejsilnějším nosičem reklamy a propagandy je televize. Připravuje půdu pro navazující reklamy na billboardech a v jiných statických médiích. Já televizi nesleduji vůbec, takže mě tyhle kampaně míjí a často vůbec nechápu reklamy na billboardech, jelikož neznám ten základ z televize. 

7. Respektuje nejvyšší vesmírný zákon - zákon nevměšování se

Vědomi si svých úspěchů a dosažených znalostí můžeme podlehnout spasitelskému pokušení vnutit tuto cestu i těm, kteří na ni nejsou připraveni. To ale je v příkrém rozporu s nejvyšším vesmírným zákonem. Je to zákon nevměšování se. Pomoc tak musíme poskytovat jen při splnění dvou základních podmínek: 1) Jsme o pomoc výslovně požádáni. 2) Jsme si jistí, že naše pomoc opravdu pomůže. Toto si zaslouží vysvětlení. Často jsme totiž žádáni o pomoc tam, kde je ve skutečnosti naše pomoc kontraproduktivní. Když nás například pouliční žebrák žádá o peníze, více mu posloužíme, když mu žádné nedáme. V opačném případě ho totiž učíme, že věci se dají získat zadarmo a bez námahy, což samozřejmě není pravda - my sami jsme si tu padesátikorunu museli nějak vydělat. Když mu nic nedáme, dostane šanci pochopit, že se musí sám nějak zasloužit. Příště si třeba vezme foukací harmoniku a něco předvede - když se mi to bude líbit, tak mu rád něco přihodím. 

8. Má své vyšší poslání

Ví, že je nutné přijmout ve svém životě určité vyšší poslání. Bůh, existence či osud nedá dlouhý život tomu, kdo je na světě jen a jen pro svůj vlastní prospěch. Někdo své poslání už našel, někdo ho teprve hledá, ale není možno jen čerpat a nic nedávat. Poznámka: Zrovna dneska jsem daleko od svého domova, na nějaké konferenci o počítačové bezpečnosti. Dnes máme volný den, tak chodím po městě, kochám se památkami a nakupuji suvenýry pro své nejbližší. Cesta od hotelu k nákupním centrům vede kolem kostela sv. Matthäuse, který se mi velice líbí - svou čistotou a prostotou. A tak mi připadá naprosto samozřejmé, že tam vstoupím a přijmu tu úžasnou atmosféru uvnitř. Zrovna tam zkouší pianista a nějaká zpěvačka na zítřejší varhanní koncert. Proč bych spěchal na hotel? Vždyť tady je tak krásně! Při odchodu jsem si všimnul vitríny s prosbou o příspěvek na podporu kostela. Nezaváhal jsem a přispěl jsem slušnou částkou. Kéž by nás bylo víc, kteří rozumí té snaze o lepší bytí - na kterémkoliv konci světa. 

Jak tedy poznáte stylového vyznavače Elixíru mládí?

  • Má stále dobrou náladu
  • Nikdy se nenudí
  • Kupuje kvalitní potraviny - nebo si je sám vyrábí
  • Má široký rozhled a vysoké vzdělání
  • Má dostatek peněz na své aktivity
  • Není ovlivnitelný reklamami
  • Pomáhá, je-li požádán a má-li to nějaký smysl
  • Má svůj vyšší úkol

Styl, to je souhrn mnoha detailů, které ve svém součtu tvoří nezaměnitelný celek. Určitě najdeme další prvky, dosud nezmíněné, které nám pomohou styl Elixíru mládí dále definovat. Kdoví, možná na konci vznikne hnutí s cílem vytvořit nového člověka, nezávislého na trhu a politice. Jsem si jistý, že svět tuto alternativu potřebuje.

Elixír mládí - to je nezávislost.