Co z toho mám, když držím hladovku?

15.01.2022

Dobrá otázka, mnoho lidí se mě na to ptá. Když držím hladovku, tak se tím nijak netajím, zvlášť když musím odmítat pozvání na nejrůznější společenské akce, plné jídla a pití. Co z toho mám, proč se - v jejich očích - tak trápím?

Těch benefitů je mnoho, některé na sobě člověk pozná hned, některé se projevují až v dlouhodobém horizontu. Zkusme se na to podívat. Jen zdůrazním, že se bavíme o skutečné hladovce, tj. žádné jídlo a na pití jen čistou vodu. Takové neúplné "hladovky", při kterých se pijí ovocné šťávy nebo něco jiného, níže popsané účinky nemají.

  1. Zbavím se tuků, především toho viscerálního. To je břišní tuk, kterým jsou obaleny břišní orgány. Nějaké množství ho mít musíme, ale zejména muži mívají dispozice k jeho nadměrnému ukládání. Potíž je v tom, že viscerální tuk se velmi špatně odbourává, v podstatě to nejde jinak, než správně provedenou hladovkou. I já mám viscerálního tuku více, než bych potřeboval, takže pro mě je to jasná volba. Viscerální tuk se měří ve stupních 1 až 20, přičemž za ještě přijatelné se považuje stupeň 10 až 11, vyšší hodnoty už jsou nezdravé až nebezpečné. V okamžiku, kdy píšu tento článek, právě držím hladovku a mám za sebou 13. den. Na začátku hladovky jsem byl na stupni 10, nyní už je to stupeň 7. To je super, ne?
  2. Provedu si důkladnou očistu trávicího traktu a jater. Při správně prováděné hladovce je celý trávicí systém vypnutý a může si řádně odpočinout. Také játra odpočívají a mají šanci vyplavit skrze žlučník nahromaděné odpadní látky. Pokud hladovkář provádí pravidelný průplach střev za pomoci vhodných minerálek, pak se všechen odpad dostane ven a máte střeva jako miminko. Poznáte to celkově na větším množství energie a celkově svěžejším organismu, a také hned na první pohled zdravěji vypadáte.
  3. Srovnám si krevní tlak a snížím množství cholesterolu. V mé rodině všichni měli nebo mají tendence k vysokému krevnímu tlaku, já nejsem výjimkou, je to holt dědičná záležitost. Jenže zatímco všichni ostatní to řešili množstvím léků, já na to jdu jinak. Dostatek pohybu a občasná hladovka mi drží tlak v rozumných mezích. Běžně mívám tlak 140/90, během hladovky mi to klesá na přibližně 135/85 a dneska ráno jsem měl 121/82. To souvisí s dalším bodem:
  4. Nepotřebuji léky. Za měsíc mi bude 64 roků, a neberu žádné léky. Kdo v mém věku může tohle říci? Když máte vysoký krevní tlak, lékař se nestará, co je jeho příčinou, ale rovnou vám předepíše prášky. Krevní tlak se vám trochu spraví, jenže žádný lék není bez vedlejších účinků, takže se vám rozhodí něco jiného. Tak dostanete lék na něco jiného, což vám způsobí další potíže zase někde jinde. Je to začarovaný kruh a nešťastník nakonec skončí s dvanácti léky dvakrát denně, jako například můj otec. Jako vrchol všeho dostal třináctý lék - na potlačení nežádoucích účinků všech těch léků.
    Já to tak nechci. Je v pořádku vzít si lék na angínu, virózu nebo jiný akutní stav, ale nechci nic, co bych musel brát trvale, až do konce života.
  5. Mnohem lépe se mi sportuje. Jak mnozí víte, věnujeme se s manželkou tanečnímu sportu a jezdíme po soutěžích. Před třemi dny, to jsem byl v desátém dni hladovky, jsme měli pravidelný trénink, a tančilo se mi velice dobře - hlavně proto, že od začátku hladovky nosím o 7 kilo méně. Mám mnohem více energie a určitě to proměníme v řadu dalších medailí.

No dobrá, řeknete si, to zní skvěle, má ta hladovka taky nějaké nevýhody?

Ok, že jste to vy, budu upřímný. Má. Budu si muset obměnit šatník. Už teď vidím, že kalhoty, které mi dokonale padly, na mně začínají plandat. A to se děsím, jak to bude vypadat, až si obléknu sako nebo oblek. Po hladovce budu muset prověřit šatník, vyrazit do obchodů a pořídit na sebe něco cool a trendy. Počkejte... vždyť to snad ani není nevýhoda? Už se těším, až vyrazím na nákupy!


Upozorňuji ale, že hladovka není pro každého. Během hladovky tělo čerpá hlavně z viscerálního tuku, a kdo jej nemá, neměl by se do ničeho pouštět. Také je nutné si velmi dobře nastudovat, jak se má taková hladovka provádět a jak má člověk ten svůj trávicí systém zase zpátky nastartovat. My tady na Elixíru mládí máme řadu článků o tom, jak taková hladovka probíhá, ale to není návod. Vážné zájemce odkazuji na odbornou literaturu, konkrétně knihu Hladovění od Gennadije Malachova. Kniha popisuje nejen správné provádění, ale i všechny kontraindikace, které si musíte pohlídat.