Co se člověku honí hlavou, když jde na hydrocolon poprvé

Uvažujete o tom, že zajdete na hydrocolon? Pokud jste ještě nikdy nebyli, tak se vám v hlavě líhne spousta otázek, ale přece jen, očista střeva není zrovna téma pro společenskou konverzaci. Tady jsou tedy odpovědi na otázky, o kterých možná právě teď přemýšlíte.
Co mi to přinese?
Výplach tlustého střeva čistou vodou je preventivní procedura, která odstraňuje nežádoucí nánosy ze střevních stěn a záhybů. Je velmi účinná a pomáhá zejména v těchto případech:
- při plynatosti a nadmutém břiše
- při chronických zácpách
- při opakovaných bolestech hlavy a únavě
- při kožních problémech, jako jsou vyrážky, trudovitost kůže apod.
- při infekci způsobené Candidou albicans
- při poruchách imunity
Některé nemoci s vyprazdňováním zdánlivě nesouvisejí, ale výplach tlustého střeva může pomoct při léčbě těchto onemocnění:
- vysoký krevní tlak
- migréna
- alergie
- poruchy jater a ledvin, které vznikly působením toxinů ze zaneseného tlustého střeva
- revmatické choroby
A v neposlední řadě je výplach tlustého střeva zcela nezbytnou přípravou na další očistné procedury.
Přinese mi to něco, i když už nechci pokračovat v žádných dalších očistných kůrách?
Určitě ano. Výplach tlustého střeva je jedinečným prostředkem při prevenci rakoviny tlustého střeva. Rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní v Česku každý rok přes 8 tisíc osob a 4 tisíce lidí na tuto nemoc ročně zemře. Rok má 365 dní, takže každým dnem se přibližně 22 z nás dozví, že trpí rakovinou ve střevním traktu a přibližně 11 lidí denně svůj boj s touto nemocí prohraje. To už stojí za zamyšlení.
Kdo je nejvíce ohroženou skupinou? Jsou to muži a ženy nad padesát let věku, ti, kteří se cítí naprosto zdraví, nic je nebolí, žádné změny na sobě nepozorují, až si najednou možná všimnou, že v jejich stolici je patrná krev. Zajdou k lékaři a modlí se, aby to nebyla rakovina. Rakovina to být nemusí, ale v každém případě se jedná o problém, kterým je postiženo střevo.
Hydrocolon je prevencí nejen proti rakovině, ale i obecně proti onemocnění tlustého střeva. Proto je velmi vhodné, abyste se v tomto ohledu o sebe starali a 1x - 2x ročně si tlusté střevo nechali propláchnout, i kdybyste zůstali jen u této základní očistné procedury.
Může mi to ublížit?
O závažných překážkách, kdy je tato procedura nevhodná, vás bude informovat terapeut ještě před započetím procedury. Jedná se zejména o tyto případy:
- těhotenství
- Crohnova choroba (vleklé zánětlivé onemocnění střev)
- akutní zánět střev
- akutní hemeroidy
- jakékoliv akutní infekční onemocnění
- vrozené vady střeva
- pooperační stav (půl roku po zákroku, týká se zejména dutiny břišní)
- tuberkulóza střeva
- zhoubné nádory střeva
Není to víc škody než užitku, když se ze střeva vypláchne i prospěšná střevní mikroflora?
Zdraví prospěšné mikroorganismy v zaneseném střevě v žádném případě nemohou prospívat a plnit svoji funkci. Pokud je střevo přemnoženo patologickými mikroorganismy - různými druhy bakterií, virů, plísní, parazitů atd., je naopak výplach cestou k úspěšné obnově přirozeného prostředí, které je přibližně 24 hodin po terapii znovu osídleno novými laktobacily a dalšími mikroorganismy ze slepého a z tenkého střeva.
Kolikrát je potřeba proceduru opakovat?
Počet opakování je zcela individuální a závisí na stavu znečištění tlustého střeva. Zpravidla je dobré návštěvu po prvním výplachu za týden zopakovat a pak se dohodnout s terapeutem na dalším pokračování na základě průběhu obou procedur. Po řádném očištění tlustého střeva můžete pak výplach preventivně absolvovat například 1x za 2-3 roky, záleží především na tom, jak se sami budete cítit.
Musím mít doporučení od lékaře?
Nemusíte.
Kolik to stojí?
Ceny se liší podle regionů, rozptyl je poměrně široký. Většinou se cena pohybuje v rozmezí 700 - 1100 Kč za jednu proceduru.
Je to seriózní metoda?
Střevní lázeň v dnešní podobě byla vyvinuta v USA pro kosmický program NASA a dnes je úspěšně používaná po celém světě. Proplachování tlustého střeva však není žádnou novinkou, provádělo se kvůli léčebným účinkům už ve starověkých kulturách. V pramenech jsou popsány například výplachy střev za pomoci vydlabané tykve, do které se nalévala voda. U nás v České republice má vyplachování střeva, neboli klystýr, také svou velkou tradici. Jedná se o vysoce seriózní záležitost, která má své opodstatnění jako součást léčebných postupů nejen v klasické medicíně, ale i v lázeňské péči.
Slovo na závěr
Veřejnost podle mého názoru není dostatečně informovaná o užitečnosti této metody. O výplachu střev se běžně nemluví, je to téma, které je ze společenského hlediska vnímáno jako nevhodné. Takže nezbývá, než si o tom něco přečíst. Třeba zde ;-). Zůstaňte s námi.