Co děláte, dělejte rádi. Opravdu?

07.12.2018

Heslo v titulku je takové ryze pozitivní. Má nám říci, že když nás nějaká činnost, do které jsme osudem či jinými okolnostmi vmanipulováni, nebaví a nenaplňuje, máme si k ní najít pozitivní postoj a vykonávat ji s láskou. Dokonce i když nás taková činnost, například zaměstnání, vyloženě štve a chodíme tam otrávení, máme si k němu nalézt vhodnou motivaci, překousnout problémy, naladit se z negativních pocitů do pozitivních a všechno zdárně zvládnout. Podobné optimistické rady slýcháme často. Ale z úvodních vět jste už asi poznali, že se s heslem "Co děláte, dělejte rádi" tak úplně neztotožňuji. Vlastně to vidím úplně naopak...


Vztahům totiž nelze poručit. Často vyrůstají z mnohem hlubších kořenů, než které jsme schopni změnit svým postojem. Vezměme si ten příklad zaměstnání: To, že nás zaměstnání nebaví a otravuje, je často dáno tím, že věnujeme svůj čas a své schopnosti někomu, kdo nám zaplatí nikoliv podle zásluh, ale jen tak tak, abychom ještě neutekli. A bohatne na tom někdo úplně jiný. Práce nás sice může skvěle bavit, ale jen do okamžiku, než si uvědomíme, že toto nastavení není ideální. Pak se v nás něco zlomí a práce nás bavit přestane. Cesta zpět už není a můžeme si tisíckrát opakovat "baví mě to, baví mě to, baví mě to" a stejně se po chvíli přistihneme, že říkáme "štve mě to, štve mě to, štve mě to".

Zajdete za koučem a dostanete skvělou radu: "Dělejte to s láskou..." No, nepolíbili byste ho? Chvilku to může fungovat, ale dlouhodobě rozhodně ne. Jedinou správnou cestou je nalézt příčiny (někdy je to docela zapeklité) a potom najít dostatek síly se těm příčinám postavit. Takže to správné heslo zní zcela opačně:

DĚLEJTE JEN TO, CO DĚLÁTE RÁDI 

Ano, může to znamenat najít si jiné zaměstnání, takové, které vás bude bavit a které vás nebude vysávat. Může to znamenat, že se osamostatníte a přijmete zodpovědnost sami za sebe a za svou budoucnost. To rozhodně není jednoduché a nemá smysl dávat například výpověď bez důkladné přípravy a plánu. Ale až nastane správný čas, odejdete a budete mít o jednu kouli na noze méně.

Někdy je situace obzvlášť komplikovaná. Jsou manželství, kde je žena s dětmi ekonomicky zcela závislá na manželovi, který sice vydělává dost peněz, ale žena pro něj není víc než služka. Navenek vypadají jako skvělý pár, mají všeho dostatek, ale uvnitř je to zcela mrtvý vztah. A přesto - žena nemůže pryč, protože nic svého nemá. "Dělejte to s láskou" - to tady opravdu nepomůže.

I když je to téměř beznadějná situace, i tehdy je třeba pomýšlet na odchod a nový život. V opačném případě se organizmus dlouhodobě vyčerpává neustálou nepohodou a přemáháním, až se najednou objeví nemoc. Nenechte to zajít tak daleko. Nepůjde to bez důkladné přípravy, mnohem důkladnější a delší, než pro změnu zaměstnání. Snad pomohou vaši příbuzní a přátelé, nebo se ve vašem životě objeví nový člověk, který vás tím těžkým úkolem provede. A zde bude také ta správná role pro kouče nebo psychologa, kteří vám pomohou ujasnit si situaci, ve které se nacházíte, poskytnou vám nadhled nad emocemi, které důležité životní kroky vždy provázejí, proberou s vámi varianty, jak se ze začarovaného kruhu dostat ven.

Jsme zase tam, kde už mnohokrát: Chcete-li mít dlouhý a kvalitní život, musíte za něj bojovat. Smířlivectví a rezignace - to je podstata stárnutí. Bojujte jako o život - o něj právě jde.