Oxidační stres a jak ho zvládnout 

09.12.2021


Při běžných metabolických procesech v těle vznikají reaktivní oxidační látky. Je to zcela běžné, tyto látky vznikají v průběhu oxidace, která je základním procesem v každém živém organizmu. Všechny buňky mají také výbavu pro to, aby dokázaly tyto vedlejší produkty své látkové výměny eliminovat. Jak je tedy možné, že najednou dojde k přehlcení organizmu volnými radikály a co to pro tělo znamená?

Naše tělo je pod velkým tlakem na vylučování odpadních látek, protože je jich celkově moc. A oxidační stres vzniká tehdy, když je detoxikační kapacita těla vyčerpaná. Znamená to, že je těchto látek v těle velký přebytek, tělo už ale nezvládá svými prostředky všechno odstranit. Volné radikály se začnou hromadit, člověk se cítí unavený, malátný a bez energie.

Zátěž se projeví i na vzhledu, například popelavou a unavenou kůží, přibývajícími vráskami, vznikem pimentových skvrn. Prostě rychleji stárneme.

V konečném důsledku, pokud tento stav dlouhodobě neřešíme, se může stát, že onemocníme. S oxidačním stresem podle výzkumů souvisejí civilizační choroby, jako je cukrovka, arteroskleróza a nemoci srdce, autoimunitní onemocnění, ale také Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba.

Co můžeme udělat pro to, abychom tělu ulehčili a oxidační stres nenastal?

  • vyhneme se znečištěnému prostředí
  • pohlídáme si stravu, budeme jíst čisté a čerstvé potraviny, bohaté na vitamíny, minerály a enzymy
  • nebudeme se přepínat, náročné výkony (i ve sportu) budeme kompenzovat odpočinkem
  • vyhneme se UV záření, kouření, drogám... to už znáte

Do jaké míry jste zasaženi oxidačním stresem se dozvíte při měření na biofotonickém skeneru, který využívá Ramanovu spektroskopii. Objednat se můžete zde. Odbourávání volných radikálů můžete podpořit stravou bohatou na karotenoidy a mikronutrienty (vitamíny, minerály, stopové prvky a omega 3 mastné kyseliny).