Aktivita těla

28.05.2018

Aktivitu, druhou nezbytnou složku našeho elixíru mládí, lze rozdělit na dvě části - na aktivitu těla, tedy pohyb a sport v jakékoliv formě - a na aktivitu ducha, to je vzdělávání a tvořivost. 

Nejdříve se podívejme na ten pohyb a sport. Na rozdíl od našich předků máme pohybu čím dál tím méně. Současná zaměstnání jsou čím dál tím méně pohyblivá, my lidé z kanceláře se za celou pracovní dobu pohneme tak nanejvýš ke kávovaru pro další kafe, a to je situace, kterou bychom rozhodně měli změnit, nebo alespoň vědomě kompenzovat. A proč vlastně? - můžete namítnout...

Ze dvou důvodů: Za prvé musíme stimulovat regeneraci, za druhé musíme posilovat imunitní systém.

Organismus zcela záměrně v regeneraci upřednostňuje a posiluje ty orgány, které aktivně používáme. Pokud se ale nepohybujeme, není k regeneraci a posilování žádný důvod, a tak naše orgány oslabují. Stárneme. Ochablých svalů a uvolněného břicha si ještě tak možná všimneme, ale o vážnějších problémech se dozvíme až tehdy, když třeba zjistíme, že se nám i drobná zranění jen zdlouhavě hojí.

Tím aktivním pohybem vlastně našemu organismu říkáme: "Ale já POTŘEBUJI tyhle ruce, nohy, páteř..., nezapomínej na ně a starej se o ně! Pokud se jim něco stane, dej mi je zase rychle do pořádku!" A tak se organismus naučí rychlé a účinné regeneraci - protože to od něj chceme a potřebujeme.

Pohybem také velmi ulehčíme našemu imunitnímu systému. Spolu s potem odejdou nepotřebné, případně i škodlivé látky, kterých se organismus jinak velmi těžce zbavuje, a imunitní systém se v boji s nimi zbytečně vysiluje. A i k našemu imunitnímu systému tou naší aktivitou hovoříme: "Snaž se, ať jsem co nejdéle fit, protože já chci sportovat a ne ležet v posteli". 

Věřte mi, že nejlepším lékem na cokoliv je obrovská touha být zdravý.